Jconcepts F2 SCT Body Low-Profile Height Fits Slash, Slash 4x4, Pro 2 SC10, Pro4 SC10, SC6.4, Tekno
SKU: JC0359
$82.98 10% off RRP
or 4 payments of $21.12 with
Info
Description
This is a Pro-Line Toyota Tundra TRD Pro True Scale Body for SC Trucks. Toyota Tundra fans can rejoice now that Pro-Line has the Tundra TRD Pro True Scale body for your SC truck! The Tundra TRD Pro True Scale body accurately replicates the real truck and completely transforms the look of your Short Course Truck. This scale truck body is perfect for making your friends jealous and giving your Truck a completely different look! Don't show up to the local bash spot or track with the same body as everyone else ... Get your True Scale Toyota Tundra TRD Pro body from Pro-Line today!
*Note: This body requires extended body mount kit for proper body fit*
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO347600 | Toyota Tundra TRD Pro True Scale Clear Body for Slash® 2wd, Slash® 4x4, Big Rock™ & Senton™ (with extended body mounts)
| Manufacturer # | 3476-00 |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Product Height | 5.8" (147 mm) |
| Product Width | 11" (279 mm) |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Product Length | 21.5" (546 mm) |
| Wheelbase | 13" (330 mm) |
| Body | Toyota Tundra TRD Pro |
Description
SpecificationsThis is a Pro-Line Toyota Tundra TRD Pro True Scale Body for SC Trucks. Toyota Tundra fans can rejoice now that Pro-Line has the Tundra TRD Pro True Scale body for your SC truck! The Tundra TRD Pro True Scale body accurately replicates the real truck and completely transforms the look of your Short Course Truck. This scale truck body is perfect for making your friends jealous and giving your Truck a completely different look! Don't show up to the local bash spot or track with the same body as everyone else ... Get your True Scale Toyota Tundra TRD Pro body from Pro-Line today!
*Note: This body requires extended body mount kit for proper body fit*
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO347600 | Toyota Tundra TRD Pro True Scale Clear Body for Slash® 2wd, Slash® 4x4, Big Rock™ & Senton™ (with extended body mounts)
| Manufacturer # | 3476-00 |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Product Height | 5.8" (147 mm) |
| Product Width | 11" (279 mm) |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Product Length | 21.5" (546 mm) |
| Wheelbase | 13" (330 mm) |
| Body | Toyota Tundra TRD Pro |
This is a Pro-Line Toyota Tundra TRD Pro True Scale Body for SC Trucks. Toyota Tundra fans can rejoice now that Pro-Line has the Tundra TRD Pro True Scale body for your SC truck! The Tundra TRD Pro True Scale body accurately replicates the real truck and completely transforms the look of your Short Course Truck. This scale truck body is perfect for making your friends jealous and giving your Truck a completely different look! Don't show up to the local bash spot or track with the same body as everyone else ... Get your True Scale Toyota Tundra TRD Pro body from Pro-Line today!
*Note: This body requires extended body mount kit for proper body fit*
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO347600 | Toyota Tundra TRD Pro True Scale Clear Body for Slash® 2wd, Slash® 4x4, Big Rock™ & Senton™ (with extended body mounts)
| Manufacturer # | 3476-00 |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Product Height | 5.8" (147 mm) |
| Product Width | 11" (279 mm) |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Product Length | 21.5" (546 mm) |
| Wheelbase | 13" (330 mm) |
| Body | Toyota Tundra TRD Pro |
| SKU | PRO347600 |
| Barcode # | 675118167398 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.4440kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |