Proline 1-10TH V2 Closed Cell Rear Foam 2Pcs - PR6185-04
or 4 payments of $5.60 with
Info
Description
Proline 1-10TH V2 Closed Cell Rear Foam 2Pcs - PR6185-04
Overview
This is a pair of 1:10 V2 Closed Cell Foam Inserts. Pro-Line is ready to unleash the Second Generation of 1:10 Buggy Rear Closed Cell Foam Inserts to the masses with the new V2 Foam! The V2 foam is made specifically for standard 2.2” Buggy Rear Tires and features lateral cut internal grooves for improved cornering consistency and ultimately more traction on a variety of surfaces. Pro-Line’s new V2 foam is already a proven performer winning 2 1:10 National Championships with Ty Tessmann and Dakotah Phend and also being chosen as the Reedy International Off-road Race of Champions spec foam 2 years in a row! Get your own set of V2 1:10 Rear Buggy Foams now!
Product Details
In The Box
- 1:10 V2 Closed Cell Rear Foam for Buggy (2 pcs)
Features
- Lateral Cut Internal Grooves
- Improved Traction and Cornering Consistency
- Fits all 2.2” Buggy Rear Tires
- Already a 2x National Champion
Product Specifications
| Manufacturer # | 6185-04 |
| Color | Blue |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Insert Material | Closed Cell |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Front or Rear | Rear |
| Package Type | Inserts Only |
| Wheel Position | Rear |
| Vehicle Type | Buggy |
Description
SpecificationsProline 1-10TH V2 Closed Cell Rear Foam 2Pcs - PR6185-04
Overview
This is a pair of 1:10 V2 Closed Cell Foam Inserts. Pro-Line is ready to unleash the Second Generation of 1:10 Buggy Rear Closed Cell Foam Inserts to the masses with the new V2 Foam! The V2 foam is made specifically for standard 2.2” Buggy Rear Tires and features lateral cut internal grooves for improved cornering consistency and ultimately more traction on a variety of surfaces. Pro-Line’s new V2 foam is already a proven performer winning 2 1:10 National Championships with Ty Tessmann and Dakotah Phend and also being chosen as the Reedy International Off-road Race of Champions spec foam 2 years in a row! Get your own set of V2 1:10 Rear Buggy Foams now!
Product Details
In The Box
- 1:10 V2 Closed Cell Rear Foam for Buggy (2 pcs)
Features
- Lateral Cut Internal Grooves
- Improved Traction and Cornering Consistency
- Fits all 2.2” Buggy Rear Tires
- Already a 2x National Champion
Product Specifications
| Manufacturer # | 6185-04 |
| Color | Blue |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Insert Material | Closed Cell |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Front or Rear | Rear |
| Package Type | Inserts Only |
| Wheel Position | Rear |
| Vehicle Type | Buggy |
Proline 1-10TH V2 Closed Cell Rear Foam 2Pcs - PR6185-04
Overview
This is a pair of 1:10 V2 Closed Cell Foam Inserts. Pro-Line is ready to unleash the Second Generation of 1:10 Buggy Rear Closed Cell Foam Inserts to the masses with the new V2 Foam! The V2 foam is made specifically for standard 2.2” Buggy Rear Tires and features lateral cut internal grooves for improved cornering consistency and ultimately more traction on a variety of surfaces. Pro-Line’s new V2 foam is already a proven performer winning 2 1:10 National Championships with Ty Tessmann and Dakotah Phend and also being chosen as the Reedy International Off-road Race of Champions spec foam 2 years in a row! Get your own set of V2 1:10 Rear Buggy Foams now!
Product Details
In The Box
- 1:10 V2 Closed Cell Rear Foam for Buggy (2 pcs)
Features
- Lateral Cut Internal Grooves
- Improved Traction and Cornering Consistency
- Fits all 2.2” Buggy Rear Tires
- Already a 2x National Champion
Product Specifications
| Manufacturer # | 6185-04 |
| Color | Blue |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Insert Material | Closed Cell |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Front or Rear | Rear |
| Package Type | Inserts Only |
| Wheel Position | Rear |
| Vehicle Type | Buggy |
| SKU | pr6185-04 |
| Barcode # | 675118162027 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock