Proline 1/8 Badlands 3.8in Tyres Mounted on Raid 8x32 17mm MT Wheels, F/R, PR1178-10
SKU: PRO117810
$104.49 5% off RRP
or 4 payments of $25.89 with
Info
Description
This is a pair of pre-mounted Trencher LP 3.8" Monster Truck Tires. Pro-Line is stepping up the 3.8" tire game for Traxxas® MAXX® fans with the Trencher LP 3.8" tires! The Trencher LP tires are designed to give your MT optimal traction on just about any surface and come in at 2.96" wide by 5.6" tall making it perfect for your MAXX® or Low Profile 1:8 Monster Truck build. Super cool horizontal H shaped treads give your MT ridiculous amounts of forward bite and with the super tall Trencher tread, you'll find that durability and longevity you have been searching for.
The Trencher LP 3.8" tires come Pre-Mounted on the next-generation 3.8" wheel design from Pro-Line, the Raid 3.8" Removable Hex Wheel! Imagine being able to replace a damaged wheel hex without needing to replace your glued tires! These Raid 3.8" wheels make this possible by using a unique 8x32 interlocking hex design that is secured to the wheel by 8 M3 screws that are spaced 32mm across. The 17mm ½" offset hexes are included and are also available separately (PRO634500). The built-in adjustability and ease of use make this a must-have wheel for backyard bashers everywhere! Be the first to own the Trencher LP 3.8" tires at your local bash spot. Get yours today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1017510 | Trencher LP 3.8" All Terrain Tires Mounted on Raid Black 8x32 Removable Hex Wheels (2) for 17mm MT Front or Rear
TIRE FEATURES
WHEEL FEATURES
| Manufacturer # | 10175-10 |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Tire Type | All-Terrain |
| Track Surface | All-Terrain / Backyard |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Medium |
| Color | Black |
| Scale | 1/8 |
| Tire Tread | Trencher LP |
| Vehicle Type | Monster Truck |
| Wheel Color | Black |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 3.8 in |
| Outer Diameter | 5.6" (142 mm) |
| Product Width | 2.96" (75 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M2 (Medium) |
| Wheel Hex Size | 17mm |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 5.6" (142 mm) |
| Wheel Type | Raid |
Description
SpecificationsThis is a pair of pre-mounted Trencher LP 3.8" Monster Truck Tires. Pro-Line is stepping up the 3.8" tire game for Traxxas® MAXX® fans with the Trencher LP 3.8" tires! The Trencher LP tires are designed to give your MT optimal traction on just about any surface and come in at 2.96" wide by 5.6" tall making it perfect for your MAXX® or Low Profile 1:8 Monster Truck build. Super cool horizontal H shaped treads give your MT ridiculous amounts of forward bite and with the super tall Trencher tread, you'll find that durability and longevity you have been searching for.
The Trencher LP 3.8" tires come Pre-Mounted on the next-generation 3.8" wheel design from Pro-Line, the Raid 3.8" Removable Hex Wheel! Imagine being able to replace a damaged wheel hex without needing to replace your glued tires! These Raid 3.8" wheels make this possible by using a unique 8x32 interlocking hex design that is secured to the wheel by 8 M3 screws that are spaced 32mm across. The 17mm ½" offset hexes are included and are also available separately (PRO634500). The built-in adjustability and ease of use make this a must-have wheel for backyard bashers everywhere! Be the first to own the Trencher LP 3.8" tires at your local bash spot. Get yours today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1017510 | Trencher LP 3.8" All Terrain Tires Mounted on Raid Black 8x32 Removable Hex Wheels (2) for 17mm MT Front or Rear
TIRE FEATURES
WHEEL FEATURES
| Manufacturer # | 10175-10 |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Tire Type | All-Terrain |
| Track Surface | All-Terrain / Backyard |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Medium |
| Color | Black |
| Scale | 1/8 |
| Tire Tread | Trencher LP |
| Vehicle Type | Monster Truck |
| Wheel Color | Black |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 3.8 in |
| Outer Diameter | 5.6" (142 mm) |
| Product Width | 2.96" (75 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M2 (Medium) |
| Wheel Hex Size | 17mm |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 5.6" (142 mm) |
| Wheel Type | Raid |
This is a pair of pre-mounted Trencher LP 3.8" Monster Truck Tires. Pro-Line is stepping up the 3.8" tire game for Traxxas® MAXX® fans with the Trencher LP 3.8" tires! The Trencher LP tires are designed to give your MT optimal traction on just about any surface and come in at 2.96" wide by 5.6" tall making it perfect for your MAXX® or Low Profile 1:8 Monster Truck build. Super cool horizontal H shaped treads give your MT ridiculous amounts of forward bite and with the super tall Trencher tread, you'll find that durability and longevity you have been searching for.
The Trencher LP 3.8" tires come Pre-Mounted on the next-generation 3.8" wheel design from Pro-Line, the Raid 3.8" Removable Hex Wheel! Imagine being able to replace a damaged wheel hex without needing to replace your glued tires! These Raid 3.8" wheels make this possible by using a unique 8x32 interlocking hex design that is secured to the wheel by 8 M3 screws that are spaced 32mm across. The 17mm ½" offset hexes are included and are also available separately (PRO634500). The built-in adjustability and ease of use make this a must-have wheel for backyard bashers everywhere! Be the first to own the Trencher LP 3.8" tires at your local bash spot. Get yours today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1017510 | Trencher LP 3.8" All Terrain Tires Mounted on Raid Black 8x32 Removable Hex Wheels (2) for 17mm MT Front or Rear
TIRE FEATURES
WHEEL FEATURES
| Manufacturer # | 10175-10 |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Tire Type | All-Terrain |
| Track Surface | All-Terrain / Backyard |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Medium |
| Color | Black |
| Scale | 1/8 |
| Tire Tread | Trencher LP |
| Vehicle Type | Monster Truck |
| Wheel Color | Black |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 3.8 in |
| Outer Diameter | 5.6" (142 mm) |
| Product Width | 2.96" (75 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M2 (Medium) |
| Wheel Hex Size | 17mm |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 5.6" (142 mm) |
| Wheel Type | Raid |
| SKU | PRO1017510 |
| Barcode # | 675118176697 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.6110kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |