Proline 1/10 1946 Dodge Power Wagon Black 12.3in WB Crawler Body, PR3499-18
SKU: PRO349918
$133.94 5% off RRP
or 4 payments of $15.67 with
Info
Description
This is a pair of Interco® Super Swamper® TSL SX 1.55" Crawler Tires. Under official license from Interco® Tire Corporation, Pro-Line is proud to announce our first ever tire for 1.55" size wheels: the legendary Super Swamper® TSL SX! With "almost scale" not being acceptable and access to Interco's design data, Pro-Line's engineering staff has reproduced the original Super Swamper® in a scale configuration matched by none. The 3.85" tall by 1.45" wide Class 0 tire is perfect for those ultra-scale 1.55" wheel rigs begging for matching scale tires combined with unmatched rock crawling performance.
The full-size Super Swamper® TSL SX features the ultimate tire tread design by pairing the distinctive chevron tread pattern with the famous, trademarked, and patented Interco® TSL (three-stage lug) tread design. TSL is a lug pattern with short, intermediate, and long lugs that are each uniquely arranged, proportioned and spaced which allow them to bite quickly and self-clean rapidly. Each of these details has been faithfully recreated in Class 0 size to fit your 1.55" wheel. Just like the full-size Interco® Super Swamper® TSL SX tires, Pro-Line tires are proudly Made in the USA!


Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1017914 | Class 0 Interco® Super Swamper® TSL SX 1.55" G8 Rock Terrain Truck Tires (2) for Front or Rear
| Manufacturer # | 10179-14 |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 3.85" (98 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | G8 (Soft) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Crawling |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 1.55 in |
| Product Width | 1.45" (37 mm) |
| Tire Tread | Super Swamper |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Front or Rear | Front and Rear |
Description
SpecificationsThis is a pair of Interco® Super Swamper® TSL SX 1.55" Crawler Tires. Under official license from Interco® Tire Corporation, Pro-Line is proud to announce our first ever tire for 1.55" size wheels: the legendary Super Swamper® TSL SX! With "almost scale" not being acceptable and access to Interco's design data, Pro-Line's engineering staff has reproduced the original Super Swamper® in a scale configuration matched by none. The 3.85" tall by 1.45" wide Class 0 tire is perfect for those ultra-scale 1.55" wheel rigs begging for matching scale tires combined with unmatched rock crawling performance.
The full-size Super Swamper® TSL SX features the ultimate tire tread design by pairing the distinctive chevron tread pattern with the famous, trademarked, and patented Interco® TSL (three-stage lug) tread design. TSL is a lug pattern with short, intermediate, and long lugs that are each uniquely arranged, proportioned and spaced which allow them to bite quickly and self-clean rapidly. Each of these details has been faithfully recreated in Class 0 size to fit your 1.55" wheel. Just like the full-size Interco® Super Swamper® TSL SX tires, Pro-Line tires are proudly Made in the USA!


Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1017914 | Class 0 Interco® Super Swamper® TSL SX 1.55" G8 Rock Terrain Truck Tires (2) for Front or Rear
| Manufacturer # | 10179-14 |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 3.85" (98 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | G8 (Soft) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Crawling |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 1.55 in |
| Product Width | 1.45" (37 mm) |
| Tire Tread | Super Swamper |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Front or Rear | Front and Rear |
This is a pair of Interco® Super Swamper® TSL SX 1.55" Crawler Tires. Under official license from Interco® Tire Corporation, Pro-Line is proud to announce our first ever tire for 1.55" size wheels: the legendary Super Swamper® TSL SX! With "almost scale" not being acceptable and access to Interco's design data, Pro-Line's engineering staff has reproduced the original Super Swamper® in a scale configuration matched by none. The 3.85" tall by 1.45" wide Class 0 tire is perfect for those ultra-scale 1.55" wheel rigs begging for matching scale tires combined with unmatched rock crawling performance.
The full-size Super Swamper® TSL SX features the ultimate tire tread design by pairing the distinctive chevron tread pattern with the famous, trademarked, and patented Interco® TSL (three-stage lug) tread design. TSL is a lug pattern with short, intermediate, and long lugs that are each uniquely arranged, proportioned and spaced which allow them to bite quickly and self-clean rapidly. Each of these details has been faithfully recreated in Class 0 size to fit your 1.55" wheel. Just like the full-size Interco® Super Swamper® TSL SX tires, Pro-Line tires are proudly Made in the USA!


Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1017914 | Class 0 Interco® Super Swamper® TSL SX 1.55" G8 Rock Terrain Truck Tires (2) for Front or Rear
| Manufacturer # | 10179-14 |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 3.85" (98 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | G8 (Soft) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Crawling |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Compound / Hardness | Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 1.55 in |
| Product Width | 1.45" (37 mm) |
| Tire Tread | Super Swamper |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Front or Rear | Front and Rear |
| SKU | PRO1017914 |
| Barcode # | 675118177014 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.1060kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |