Proline 1/10 Hoosier Drag Slick SC 2.2"/3.0" S3 (Soft) Drag Racing Tires (2) For SC Trucks
SKU: PR10157-203
$26.29
or 4 payments of $6.54 with
Info
Description
This is a pair of Dumont SC Tires. Are you ready for the most extreme Short Course Paddle tires Pro-Line has ever made? Introducing the all-new Dumont SC tires that have been redesigned from the ground up to sling sand and snow further than ever before and look good doing it! The Dumont SC tire uses the latest in paddle tread technology with large offset V-shaped paddles for maximum roosting power. Pro-Line P-L logos have been embedded into the tire carcass giving it the style that you have come to expect from Pro-Line. The Dumont SC Paddles tire gets its name from the incredible Dumont Sand Dunes in California but these paddle tires are equally at home shredding your local snowfield in the winter. Don't get stuck spinning your tires in the sand or snow. Get a set of Dumont Paddle tires for your Short Course truck today!
PRO1018500 | Proline Dumont Paddle SC 2.2"/3.0" Sand/Snow Tires F/R - PR10185-00
| Manufacturer # | 10185-00 |
| Tire Tread | Dumont |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 / 3.0 in |
| Outer Diameter | 4.8" (122 mm) |
| Product Width | 1.83" (46 mm) |
| Compound / Hardness | Firm |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Paddle |
| Track Surface | Sand / Snow |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 4.8" (122 mm) |
Description
SpecificationsThis is a pair of Dumont SC Tires. Are you ready for the most extreme Short Course Paddle tires Pro-Line has ever made? Introducing the all-new Dumont SC tires that have been redesigned from the ground up to sling sand and snow further than ever before and look good doing it! The Dumont SC tire uses the latest in paddle tread technology with large offset V-shaped paddles for maximum roosting power. Pro-Line P-L logos have been embedded into the tire carcass giving it the style that you have come to expect from Pro-Line. The Dumont SC Paddles tire gets its name from the incredible Dumont Sand Dunes in California but these paddle tires are equally at home shredding your local snowfield in the winter. Don't get stuck spinning your tires in the sand or snow. Get a set of Dumont Paddle tires for your Short Course truck today!
PRO1018500 | Proline Dumont Paddle SC 2.2"/3.0" Sand/Snow Tires F/R - PR10185-00
| Manufacturer # | 10185-00 |
| Tire Tread | Dumont |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 / 3.0 in |
| Outer Diameter | 4.8" (122 mm) |
| Product Width | 1.83" (46 mm) |
| Compound / Hardness | Firm |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Paddle |
| Track Surface | Sand / Snow |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 4.8" (122 mm) |
This is a pair of Dumont SC Tires. Are you ready for the most extreme Short Course Paddle tires Pro-Line has ever made? Introducing the all-new Dumont SC tires that have been redesigned from the ground up to sling sand and snow further than ever before and look good doing it! The Dumont SC tire uses the latest in paddle tread technology with large offset V-shaped paddles for maximum roosting power. Pro-Line P-L logos have been embedded into the tire carcass giving it the style that you have come to expect from Pro-Line. The Dumont SC Paddles tire gets its name from the incredible Dumont Sand Dunes in California but these paddle tires are equally at home shredding your local snowfield in the winter. Don't get stuck spinning your tires in the sand or snow. Get a set of Dumont Paddle tires for your Short Course truck today!
PRO1018500 | Proline Dumont Paddle SC 2.2"/3.0" Sand/Snow Tires F/R - PR10185-00
| Manufacturer # | 10185-00 |
| Tire Tread | Dumont |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 / 3.0 in |
| Outer Diameter | 4.8" (122 mm) |
| Product Width | 1.83" (46 mm) |
| Compound / Hardness | Firm |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Paddle |
| Track Surface | Sand / Snow |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 4.8" (122 mm) |
| SKU | PR10185-00 |
| Barcode # | 675118178165 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |