6Mik "Magma 2.0" Tyres glued on rims - 15/25 Soft-Med compound (pair) White Rims
SKU: TU161525
$35.05 12% off RRP
or 4 payments of $4.81 with
Info
Description
This is a pair of Invader 1:8 Buggy Tires. The all-new Pro-Line Invader tire is the next step forward in extreme wear while still providing the fast lap performance you need. The unique interlocking cross-shaped Invader pins down the center of the tire delivers the hour-long A-Main tread life racers desire, while the small, flexible pins on the side provide incredible grip on a variety of surfaces. The Invader tire feels super smooth and accelerates and brakes incredibly straight giving you an advantage in close racing conditions. Be the first at your track to outlast the competition with Pro-Line's new Invader tire. Get yours today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO9066202 | Invader S2 (Medium) Off-Road 1:8 Buggy Tires for Front or Rear
| Manufacturer # | 9066-202 |
| Tire Compound | S2 (medium) |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Compound / Hardness | Medium |
| Scale | 1/8 |
| Outer Diameter | 4.36 in (111mm) |
| Product Width | 1.68" (43mm) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 3.3 in |
| Tire Tread | Invader |
| Vehicle Type | Buggy |
Description
SpecificationsThis is a pair of Invader 1:8 Buggy Tires. The all-new Pro-Line Invader tire is the next step forward in extreme wear while still providing the fast lap performance you need. The unique interlocking cross-shaped Invader pins down the center of the tire delivers the hour-long A-Main tread life racers desire, while the small, flexible pins on the side provide incredible grip on a variety of surfaces. The Invader tire feels super smooth and accelerates and brakes incredibly straight giving you an advantage in close racing conditions. Be the first at your track to outlast the competition with Pro-Line's new Invader tire. Get yours today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO9066202 | Invader S2 (Medium) Off-Road 1:8 Buggy Tires for Front or Rear
| Manufacturer # | 9066-202 |
| Tire Compound | S2 (medium) |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Compound / Hardness | Medium |
| Scale | 1/8 |
| Outer Diameter | 4.36 in (111mm) |
| Product Width | 1.68" (43mm) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 3.3 in |
| Tire Tread | Invader |
| Vehicle Type | Buggy |
This is a pair of Invader 1:8 Buggy Tires. The all-new Pro-Line Invader tire is the next step forward in extreme wear while still providing the fast lap performance you need. The unique interlocking cross-shaped Invader pins down the center of the tire delivers the hour-long A-Main tread life racers desire, while the small, flexible pins on the side provide incredible grip on a variety of surfaces. The Invader tire feels super smooth and accelerates and brakes incredibly straight giving you an advantage in close racing conditions. Be the first at your track to outlast the competition with Pro-Line's new Invader tire. Get yours today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO9066202 | Invader S2 (Medium) Off-Road 1:8 Buggy Tires for Front or Rear
| Manufacturer # | 9066-202 |
| Tire Compound | S2 (medium) |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Compound / Hardness | Medium |
| Scale | 1/8 |
| Outer Diameter | 4.36 in (111mm) |
| Product Width | 1.68" (43mm) |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 3.3 in |
| Tire Tread | Invader |
| Vehicle Type | Buggy |
| SKU | PR9066-202 |
| Barcode # | 675118173153 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |