Proline Protoform P47 Regular Weight Clear Body Suit 200MM Touring Car - PR1554-30
or 4 payments of $13.75 with
Info
Description
Proline Protoform P47 Regular Weight Clear Body Suit 200MM Touring Car - PR1554-30
Overview
The P47 is the next evolution of the IFMAR World Title-winning P37. Featuring all-new aero concepts and some design cues never before seen in the class, the P47 was exhaustively tested by the PROTOform team to find a body that offers more precise and smoother steering, increased corner speed and forward bite, and additional top speed on long straights. A raised section of the left side window can be cut out to scoop air into the body for additional engine cooling, and a large high-downforce/low-drag wing complete the design. This body meets all EFRA (#2058), IFMAR and ROAR body rule requirements.
Product Details
Proline Protoform P47 Regular Weight Clear Body Suit 200MM Touring Car
In The Box
- (1) 1/10 P47 Regular Weight Clear Body: 200mm
- (1) Decal Sheet
- Paint-then-Peel Overspray Film and Window Masks
- (4pcs) Wing Mounting Hardware
Features
- Precise and Smooth Steering Feel
- EFRA Legal #2058
- Increased Corner Speed and Forward Bite
- Added Straightaway Speed
- Integrated Window Scoop to Improve Engine Cooling
Fits
- 200MM Touring Car
Product Specifications
| Manufacturer # | 1554-30 |
| Product Width | 7.99" (203 mm) |
| Product Length | 17.08" (434 mm) |
| Product Height | 4.37" (111 mm) |
| Body Style | Touring Car |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 10.15" (258mm) |
| Vehicle Type | Touring Car |
Description
SpecificationsProline Protoform P47 Regular Weight Clear Body Suit 200MM Touring Car - PR1554-30
Overview
The P47 is the next evolution of the IFMAR World Title-winning P37. Featuring all-new aero concepts and some design cues never before seen in the class, the P47 was exhaustively tested by the PROTOform team to find a body that offers more precise and smoother steering, increased corner speed and forward bite, and additional top speed on long straights. A raised section of the left side window can be cut out to scoop air into the body for additional engine cooling, and a large high-downforce/low-drag wing complete the design. This body meets all EFRA (#2058), IFMAR and ROAR body rule requirements.
Product Details
Proline Protoform P47 Regular Weight Clear Body Suit 200MM Touring Car
In The Box
- (1) 1/10 P47 Regular Weight Clear Body: 200mm
- (1) Decal Sheet
- Paint-then-Peel Overspray Film and Window Masks
- (4pcs) Wing Mounting Hardware
Features
- Precise and Smooth Steering Feel
- EFRA Legal #2058
- Increased Corner Speed and Forward Bite
- Added Straightaway Speed
- Integrated Window Scoop to Improve Engine Cooling
Fits
- 200MM Touring Car
Product Specifications
| Manufacturer # | 1554-30 |
| Product Width | 7.99" (203 mm) |
| Product Length | 17.08" (434 mm) |
| Product Height | 4.37" (111 mm) |
| Body Style | Touring Car |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 10.15" (258mm) |
| Vehicle Type | Touring Car |
Proline Protoform P47 Regular Weight Clear Body Suit 200MM Touring Car - PR1554-30
Overview
The P47 is the next evolution of the IFMAR World Title-winning P37. Featuring all-new aero concepts and some design cues never before seen in the class, the P47 was exhaustively tested by the PROTOform team to find a body that offers more precise and smoother steering, increased corner speed and forward bite, and additional top speed on long straights. A raised section of the left side window can be cut out to scoop air into the body for additional engine cooling, and a large high-downforce/low-drag wing complete the design. This body meets all EFRA (#2058), IFMAR and ROAR body rule requirements.
Product Details
Proline Protoform P47 Regular Weight Clear Body Suit 200MM Touring Car
In The Box
- (1) 1/10 P47 Regular Weight Clear Body: 200mm
- (1) Decal Sheet
- Paint-then-Peel Overspray Film and Window Masks
- (4pcs) Wing Mounting Hardware
Features
- Precise and Smooth Steering Feel
- EFRA Legal #2058
- Increased Corner Speed and Forward Bite
- Added Straightaway Speed
- Integrated Window Scoop to Improve Engine Cooling
Fits
- 200MM Touring Car
Product Specifications
| Manufacturer # | 1554-30 |
| Product Width | 7.99" (203 mm) |
| Product Length | 17.08" (434 mm) |
| Product Height | 4.37" (111 mm) |
| Body Style | Touring Car |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 10.15" (258mm) |
| Vehicle Type | Touring Car |
| SKU | PRM155430 |
| Barcode # | 675118168753 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.2390kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder