Proline Spur Gear Replacement, Performance Transmission, PR6092-07
or 4 payments of $5.70 with
Info
Description
1/10 Spur Gear Replacement: PRO Performance Transmission (86T),
Product Details
In The Box
- 86T Spur Gear (1 piece)
Key Features
- Direct replacement for Pro-Line Performance Transmission
- Replacement for the stock Pro-2 SCT and Pro-2 Buggy Kits
- 86T, 48-pitch
Overview
This is a Replacement 86T (48 Pitch) Spur Gear for Pro-Line’s Performance Transmission. This is also a stock replacement for the Spur Gear that is included with the Pro-Line PRO-2 SC truck kit and the Pro-2 SC Buggy kit.
Product Specifications
| Manufacturer # | 6092-07 |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Scale | 1/10 |
| Material | Plastic |
| Part Type | Gears |
Description
Specifications1/10 Spur Gear Replacement: PRO Performance Transmission (86T),
Product Details
In The Box
- 86T Spur Gear (1 piece)
Key Features
- Direct replacement for Pro-Line Performance Transmission
- Replacement for the stock Pro-2 SCT and Pro-2 Buggy Kits
- 86T, 48-pitch
Overview
This is a Replacement 86T (48 Pitch) Spur Gear for Pro-Line’s Performance Transmission. This is also a stock replacement for the Spur Gear that is included with the Pro-Line PRO-2 SC truck kit and the Pro-2 SC Buggy kit.
Product Specifications
| Manufacturer # | 6092-07 |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Scale | 1/10 |
| Material | Plastic |
| Part Type | Gears |
1/10 Spur Gear Replacement: PRO Performance Transmission (86T),
Product Details
In The Box
- 86T Spur Gear (1 piece)
Key Features
- Direct replacement for Pro-Line Performance Transmission
- Replacement for the stock Pro-2 SCT and Pro-2 Buggy Kits
- 86T, 48-pitch
Overview
This is a Replacement 86T (48 Pitch) Spur Gear for Pro-Line’s Performance Transmission. This is also a stock replacement for the Spur Gear that is included with the Pro-Line PRO-2 SC truck kit and the Pro-2 SC Buggy kit.
Product Specifications
| Manufacturer # | 6092-07 |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Scale | 1/10 |
| Material | Plastic |
| Part Type | Gears |
| SKU | PRO609207 |
| Barcode # | 675118158525 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockBackorder