Proline Interco Swamper XL 1.9 G8 Tyres Mounted on Impulse Black / Silver Wheels, F/R - PR1197-13
SKU: PRO119713
$83.59 5% off RRP
or 4 payments of $15.20 with
Info
Description
This is a pair of Trencher 1.9" Rock Crawling Tires. The almighty Hyrax finally has some real competition with Pro-Line's 1.9" (4.75" Tall x 1.81" Wide) Trencher Tire! Inspired by Pro-Line's insanely popular all-terrain Trencher tread, this Class 2 legal crawler tire is ready for anything your Scale Adventure might throw at you. The Trencher 1.9" features an extremely aggressive tread pattern with each tread block containing multiple sipes and multiple levels for incredible tread flex while still looking great on a Scale Rig. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Trencher extends out for great side-hilling performance that only slides out when you want it to! The Trencher 1.9" tire is made from Pro-Line's Legendary G8 material and Super Soft Predator Compound, so you know it provides the performance you can depend on. The future of 1.9" tire performance is here with Pro-Line's new Class 2 Trencher tires! Get your own set of Trenchers today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1018303 | Trencher 1.9" Predator (Super Soft) Rock Terrain Truck Tires (2) for Front or Rear
| Manufacturer # | 10183-03 |
| Tire Tread | Trencher |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Compound / Hardness | Super Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 1.9 in |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 4.75" (121 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | Predator (Super Soft) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Crawling |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
Description
SpecificationsThis is a pair of Trencher 1.9" Rock Crawling Tires. The almighty Hyrax finally has some real competition with Pro-Line's 1.9" (4.75" Tall x 1.81" Wide) Trencher Tire! Inspired by Pro-Line's insanely popular all-terrain Trencher tread, this Class 2 legal crawler tire is ready for anything your Scale Adventure might throw at you. The Trencher 1.9" features an extremely aggressive tread pattern with each tread block containing multiple sipes and multiple levels for incredible tread flex while still looking great on a Scale Rig. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Trencher extends out for great side-hilling performance that only slides out when you want it to! The Trencher 1.9" tire is made from Pro-Line's Legendary G8 material and Super Soft Predator Compound, so you know it provides the performance you can depend on. The future of 1.9" tire performance is here with Pro-Line's new Class 2 Trencher tires! Get your own set of Trenchers today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1018303 | Trencher 1.9" Predator (Super Soft) Rock Terrain Truck Tires (2) for Front or Rear
| Manufacturer # | 10183-03 |
| Tire Tread | Trencher |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Compound / Hardness | Super Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 1.9 in |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 4.75" (121 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | Predator (Super Soft) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Crawling |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
This is a pair of Trencher 1.9" Rock Crawling Tires. The almighty Hyrax finally has some real competition with Pro-Line's 1.9" (4.75" Tall x 1.81" Wide) Trencher Tire! Inspired by Pro-Line's insanely popular all-terrain Trencher tread, this Class 2 legal crawler tire is ready for anything your Scale Adventure might throw at you. The Trencher 1.9" features an extremely aggressive tread pattern with each tread block containing multiple sipes and multiple levels for incredible tread flex while still looking great on a Scale Rig. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Trencher extends out for great side-hilling performance that only slides out when you want it to! The Trencher 1.9" tire is made from Pro-Line's Legendary G8 material and Super Soft Predator Compound, so you know it provides the performance you can depend on. The future of 1.9" tire performance is here with Pro-Line's new Class 2 Trencher tires! Get your own set of Trenchers today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1018303 | Trencher 1.9" Predator (Super Soft) Rock Terrain Truck Tires (2) for Front or Rear
| Manufacturer # | 10183-03 |
| Tire Tread | Trencher |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Compound / Hardness | Super Soft Rock |
| Scale | 1/10 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 1.9 in |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Insert Material | Open Cell |
| Product Height | 4.75" (121 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | Predator (Super Soft) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Rock Crawling |
| Track Surface | Rock Crawling |
| Wheel Position | Front/Rear |
| Front or Rear | Front and Rear |
| SKU | PRO1018303 |
| Barcode # | 675118177649 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.1890kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |