Proline Velocity 2.2 4WD Front Yellow Wheels 2Pcs For AE B64 - PR2768-02
or 4 payments of $2.29 with
Info
Description
Proline Velocity 2.2 4WD Front Yellow Wheels 2Pcs For AE B64 - PR2768-02
Overview
This is a pair of Velocity 2.2” 4wd Front Wheels for AE B74. Pro-Line has you covered with lightweight and durable 4wd front racing wheels for the Team Associated B74 Buggy. The Wheels feature the latest in style and performance that will make your buggy look good racing around the track. The wheels are slightly stiffer than the stock wheels which provide more consistent bump handling performance and faster lap times. The stock B74 wheels have been in short supply since launch, but now that Pro-Line’s got you covered you no longer have to worry about finding wheels! Order yours today!
Product Details
PRO276802 | Velocity 2.2” 4wd Front Yellow Wheels for AE B74 & EB410 1:10 Buggy
In The Box
- Velocity 2.2” 4wd Front Wheels (2 pcs)
Features
- Lightweight Design
- Latest in Wheel Styling and Performance
- Stiffer Wheel Improves Consistency and Lap Times
- Made With Durable Nylon Material
Fits On
- AE B64 Front
- AE B74 Front
- Tekno EB410 Front
Product Specifications
| Manufacturer # | 2768-02 |
| Vehicle Type | Buggy |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Color | Yellow |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Wheels Only |
| Wheel Position | Front |
| Front or Rear | Front |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| Wheel Type | Velocity |
Description
SpecificationsProline Velocity 2.2 4WD Front Yellow Wheels 2Pcs For AE B64 - PR2768-02
Overview
This is a pair of Velocity 2.2” 4wd Front Wheels for AE B74. Pro-Line has you covered with lightweight and durable 4wd front racing wheels for the Team Associated B74 Buggy. The Wheels feature the latest in style and performance that will make your buggy look good racing around the track. The wheels are slightly stiffer than the stock wheels which provide more consistent bump handling performance and faster lap times. The stock B74 wheels have been in short supply since launch, but now that Pro-Line’s got you covered you no longer have to worry about finding wheels! Order yours today!
Product Details
PRO276802 | Velocity 2.2” 4wd Front Yellow Wheels for AE B74 & EB410 1:10 Buggy
In The Box
- Velocity 2.2” 4wd Front Wheels (2 pcs)
Features
- Lightweight Design
- Latest in Wheel Styling and Performance
- Stiffer Wheel Improves Consistency and Lap Times
- Made With Durable Nylon Material
Fits On
- AE B64 Front
- AE B74 Front
- Tekno EB410 Front
Product Specifications
| Manufacturer # | 2768-02 |
| Vehicle Type | Buggy |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Color | Yellow |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Wheels Only |
| Wheel Position | Front |
| Front or Rear | Front |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| Wheel Type | Velocity |
Proline Velocity 2.2 4WD Front Yellow Wheels 2Pcs For AE B64 - PR2768-02
Overview
This is a pair of Velocity 2.2” 4wd Front Wheels for AE B74. Pro-Line has you covered with lightweight and durable 4wd front racing wheels for the Team Associated B74 Buggy. The Wheels feature the latest in style and performance that will make your buggy look good racing around the track. The wheels are slightly stiffer than the stock wheels which provide more consistent bump handling performance and faster lap times. The stock B74 wheels have been in short supply since launch, but now that Pro-Line’s got you covered you no longer have to worry about finding wheels! Order yours today!
Product Details
PRO276802 | Velocity 2.2” 4wd Front Yellow Wheels for AE B74 & EB410 1:10 Buggy
In The Box
- Velocity 2.2” 4wd Front Wheels (2 pcs)
Features
- Lightweight Design
- Latest in Wheel Styling and Performance
- Stiffer Wheel Improves Consistency and Lap Times
- Made With Durable Nylon Material
Fits On
- AE B64 Front
- AE B74 Front
- Tekno EB410 Front
Product Specifications
| Manufacturer # | 2768-02 |
| Vehicle Type | Buggy |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Color | Yellow |
| Scale | 1/10 |
| Package Type | Wheels Only |
| Wheel Position | Front |
| Front or Rear | Front |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| Wheel Type | Velocity |
| SKU | pr2768-02 |
| Barcode # | 675118169835 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock