ProTek RC 10x19x5mm Rubber Sealed "Speed" Bearing 10Pcs - PTK-10045
or 4 payments of $4.63 with
Info
Description
ProTek RC 10x19x5mm Rubber Sealed "Speed" Bearing 10Pcs
This is a pack of ten 10x19x5mm rubber sealed "Speed" 1/8 wheel bearings. ProTek R/C "Speed" bearings are high quality steel/chrome bearings designed for the R/C racing enthusiast.
These 10x19x5mm rubber sealed bearings are the standard bearing for the inside hubs on the Thunder Tiger EB4 S3 buggy and some 1/8th scale on-road hubs. Please check the manual that came with your vehicle for the correct size if you are not certain.
Product Specifications
- Bearing Size: 10x19x5mm
Description
SpecificationsProTek RC 10x19x5mm Rubber Sealed "Speed" Bearing 10Pcs
This is a pack of ten 10x19x5mm rubber sealed "Speed" 1/8 wheel bearings. ProTek R/C "Speed" bearings are high quality steel/chrome bearings designed for the R/C racing enthusiast.
These 10x19x5mm rubber sealed bearings are the standard bearing for the inside hubs on the Thunder Tiger EB4 S3 buggy and some 1/8th scale on-road hubs. Please check the manual that came with your vehicle for the correct size if you are not certain.
Product Specifications
- Bearing Size: 10x19x5mm
ProTek RC 10x19x5mm Rubber Sealed "Speed" Bearing 10Pcs
This is a pack of ten 10x19x5mm rubber sealed "Speed" 1/8 wheel bearings. ProTek R/C "Speed" bearings are high quality steel/chrome bearings designed for the R/C racing enthusiast.
These 10x19x5mm rubber sealed bearings are the standard bearing for the inside hubs on the Thunder Tiger EB4 S3 buggy and some 1/8th scale on-road hubs. Please check the manual that came with your vehicle for the correct size if you are not certain.
Product Specifications
- Bearing Size: 10x19x5mm
| SKU | PTK-10045 |
| Barcode # | 610074796336 |
| Brand | PROTEK RC |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockBackorder