Moebius 1234 1/25 1965 Ford F-150 Custom Cab Pickup 480-480 Plastic Model Kit
SKU: MO1234
$62.99 10% off RRP
or 4 payments of $10.62 with
Info
Description
The Tyrrell P34-2 made motorsport history in 1977 as the first and only six-wheel racing car in Formula 1. The innovative design with four small front wheels was designed to reduce drag while increasing braking power and traction. Under drivers Patrick Depailler and Ronnie Peterson, the P34-2 achieved several podium finishes. Its unique design makes it one of the most fascinating racing cars of all time.
Description
SpecificationsThe Tyrrell P34-2 made motorsport history in 1977 as the first and only six-wheel racing car in Formula 1. The innovative design with four small front wheels was designed to reduce drag while increasing braking power and traction. Under drivers Patrick Depailler and Ronnie Peterson, the P34-2 achieved several podium finishes. Its unique design makes it one of the most fascinating racing cars of all time.
The Tyrrell P34-2 made motorsport history in 1977 as the first and only six-wheel racing car in Formula 1. The innovative design with four small front wheels was designed to reduce drag while increasing braking power and traction. Under drivers Patrick Depailler and Ronnie Peterson, the P34-2 achieved several podium finishes. Its unique design makes it one of the most fascinating racing cars of all time.
| SKU | 95-07741 |
| Barcode # | 4009803077413 |
| Brand | revell |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |