Rival MT10 Center Differential Rebuild Kit
or 4 payments of $8.01 with
Info
Description
Rival MT10 Center Differential Rebuild Kit
This is a Team Associated Rival MT10 Center Differential Rebuild Kit, intended for use with the Rival MT10 RTR 1/10 Brushless Monster Truck.
Includes:
(2) Rival MT10 Sun Gears, 18 Tooth
(4) Rival MT10 Planetary Gears
(2) Rival MT10 Sun Gear Shims
(4) Rival MT10 Planetary Gear Shims
(2) Rival MT10 Input Pins, 2x8.8mm
(5) Center Differential parts, gasket
(2) Rival MT10 Differential O-Rings
This part fits the following vehicles:
- Pro4 SC10
- RIVAL MT10
- RIVAL MT10 Brushed
Description
SpecificationsRival MT10 Center Differential Rebuild Kit
This is a Team Associated Rival MT10 Center Differential Rebuild Kit, intended for use with the Rival MT10 RTR 1/10 Brushless Monster Truck.
Includes:
(2) Rival MT10 Sun Gears, 18 Tooth
(4) Rival MT10 Planetary Gears
(2) Rival MT10 Sun Gear Shims
(4) Rival MT10 Planetary Gear Shims
(2) Rival MT10 Input Pins, 2x8.8mm
(5) Center Differential parts, gasket
(2) Rival MT10 Differential O-Rings
This part fits the following vehicles:
- Pro4 SC10
- RIVAL MT10
- RIVAL MT10 Brushed
Rival MT10 Center Differential Rebuild Kit
This is a Team Associated Rival MT10 Center Differential Rebuild Kit, intended for use with the Rival MT10 RTR 1/10 Brushless Monster Truck.
Includes:
(2) Rival MT10 Sun Gears, 18 Tooth
(4) Rival MT10 Planetary Gears
(2) Rival MT10 Sun Gear Shims
(4) Rival MT10 Planetary Gear Shims
(2) Rival MT10 Input Pins, 2x8.8mm
(5) Center Differential parts, gasket
(2) Rival MT10 Differential O-Rings
This part fits the following vehicles:
- Pro4 SC10
- RIVAL MT10
- RIVAL MT10 Brushed
| SKU | ASS25812 |
| Barcode # | 784695258129 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0740kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock