River Hobby VRX 1001M Blade SS Ready To Run Monster Truck, Hercules Body
with 18 engine, 2.4Ghz radio, Single Speed, Alum shocks
or 4 payments of $84.78 with
Info
Description
Single Speed System
Unique Gearbox Design for Low CG
Light & High Impact Arms
Big Bored Shocks
Adjustable Wheelbase on Hubcarrier
Unique Steering System with Front Universal Joint Shafts
High Impact Front/Rear Shock Towers
High Quality Alum Parts
Large Capacity Fuel Tank
Nice Structure for Easy Service & Upgrade
Adjustable Grub screws in Susp. arms for Different Racing Field
Powerful .18 nitro engine with slide carburretor
What you need
16% nitro fuel
8x AA batterys
Description
SpecificationsSingle Speed System
Unique Gearbox Design for Low CG
Light & High Impact Arms
Big Bored Shocks
Adjustable Wheelbase on Hubcarrier
Unique Steering System with Front Universal Joint Shafts
High Impact Front/Rear Shock Towers
High Quality Alum Parts
Large Capacity Fuel Tank
Nice Structure for Easy Service & Upgrade
Adjustable Grub screws in Susp. arms for Different Racing Field
Powerful .18 nitro engine with slide carburretor
What you need
16% nitro fuel
8x AA batterys
Single Speed System
Unique Gearbox Design for Low CG
Light & High Impact Arms
Big Bored Shocks
Adjustable Wheelbase on Hubcarrier
Unique Steering System with Front Universal Joint Shafts
High Impact Front/Rear Shock Towers
High Quality Alum Parts
Large Capacity Fuel Tank
Nice Structure for Easy Service & Upgrade
Adjustable Grub screws in Susp. arms for Different Racing Field
Powerful .18 nitro engine with slide carburretor
What you need
16% nitro fuel
8x AA batterys
| SKU | RH-1001M |
| Barcode # | 8793000015458 |
| Brand | RIVER HOBBY VRX |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder