On Sale
11% OFF
SKU: RH-1043
River Hobby VRX 4WD Octane Brushed RTR - RH-1043
$254.10
or 4 payments of $63.52 with
Info
Price Matchup
Description
What's In The Box
- Octane XL EBD 4WD
- Motor: 550 Brushed
- ESC: 40A Brushed
- Lipo: 7.2V 1800mAh NI-MH Battery
- charger:wall charger
What You Need (Not Included)
- 8x AA Batteries
Product Specifications
- Length:500MM
- Width: 300 MM
- Height: 220MM
- Wheelbase: 328MM
- Single gear ratio: 11.2:1
- Tires:Φ135*55MM
What's In The Box
- Octane XL EBD 4WD
- Motor: 550 Brushed
- ESC: 40A Brushed
- Lipo: 7.2V 1800mAh NI-MH Battery
- charger:wall charger
What You Need (Not Included)
- 8x AA Batteries
Product Specifications
- Length:500MM
- Width: 300 MM
- Height: 220MM
- Wheelbase: 328MM
- Single gear ratio: 11.2:1
- Tires:Φ135*55MM
Description
What's In The Box
- Octane XL EBD 4WD
- Motor: 550 Brushed
- ESC: 40A Brushed
- Lipo: 7.2V 1800mAh NI-MH Battery
- charger:wall charger
What You Need (Not Included)
- 8x AA Batteries
Product Specifications
- Length:500MM
- Width: 300 MM
- Height: 220MM
- Wheelbase: 328MM
- Single gear ratio: 11.2:1
- Tires:Φ135*55MM
Specifications
| SKU | RH-1043 |
| Barcode # | 2000000007045 |
| Brand | RIVER HOBBY VRX |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
Stock Location
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock
In-stock items and stock levels are subject to continuous change; if a stock error occurs, you will be notified by our team. Items located in the (STORE) are dispatched within 1 to 3 working days. (WAREHOUSE) items may require an additional 1 to 4 working days for processing before dispatch. For items in our (INTERNATIONAL) warehouse, an extra 5 to 10 days of processing time may be required. In the event your order contains items from multiple warehouses, it will be held until all items have arrived in our store for shipment. Rest assured, our goal is to ensure you receive your orders as quickly and as safely as possible.
Have a Question?
Price Matchup
Have a Question?
FAQ