Savox Std Size Water Proof Servo 25KG - SAV-SW1211SG
or 4 payments of $32.51 with
Info
Description
The SW-1211SG Servo is an extremely versatile waterproof servo that's a great updgrade to standard RTR servos and fitsmAny conditions where use is vital in rain, sleet, or snow.
Features:
Waterproof construction for harsh elements.
Strong unique steel gears provide durability and assurance.
Capable of HV operation.
Ideal for 1/10 vehicles and boats
Specifications:
Torque @6v - 15.0kg/208.3oz-in
Torque @7.4v - 15.0kg/347.2.0oz-in
Speed @6v - 0.10 sec/60 deg
Speed @7.4v - 0.08 sec/60 deg
Dimensions L x W x H (mm): 40.6 x 20.7 x 42.0
Weight: 71.0g
Technical Details
Spare Parts
Description
SpecificationsThe SW-1211SG Servo is an extremely versatile waterproof servo that's a great updgrade to standard RTR servos and fitsmAny conditions where use is vital in rain, sleet, or snow.
Features:
Waterproof construction for harsh elements.
Strong unique steel gears provide durability and assurance.
Capable of HV operation.
Ideal for 1/10 vehicles and boats
Specifications:
Torque @6v - 15.0kg/208.3oz-in
Torque @7.4v - 15.0kg/347.2.0oz-in
Speed @6v - 0.10 sec/60 deg
Speed @7.4v - 0.08 sec/60 deg
Dimensions L x W x H (mm): 40.6 x 20.7 x 42.0
Weight: 71.0g
Technical Details
Spare Parts
The SW-1211SG Servo is an extremely versatile waterproof servo that's a great updgrade to standard RTR servos and fitsmAny conditions where use is vital in rain, sleet, or snow.
Features:
Waterproof construction for harsh elements.
Strong unique steel gears provide durability and assurance.
Capable of HV operation.
Ideal for 1/10 vehicles and boats
Specifications:
Torque @6v - 15.0kg/208.3oz-in
Torque @7.4v - 15.0kg/347.2.0oz-in
Speed @6v - 0.10 sec/60 deg
Speed @7.4v - 0.08 sec/60 deg
Dimensions L x W x H (mm): 40.6 x 20.7 x 42.0
Weight: 71.0g
Technical Details
Spare Parts
| SKU | sav-sw1211sg |
| Barcode # | 4710006992495 |
| Brand | SAVOX |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock