Sota RC Mugen - Position Sensitive Damping System
or 4 payments of $50.00 with
Info
Description
Position Sensitive Damping System
Patent pending cutting-edge innovation. Featuring unique second chamber and first ever position sensitive damping: tune for bumps and jumps. The low oil velocity design ensures minimal fade and a more consistent damping feel even in the most demanding race conditions.
Developed over two years of rigorous dyno-tuning and proven on the race track, this advanced technology redefines what's possible in competitive racing.
NOTE: This package only suits models / upgraded shocks which use manufacturer part numbers:
E2526a Front 16mm Shock Body
E2578 Rear 16mm Shock Body
Description
SpecificationsPosition Sensitive Damping System
Patent pending cutting-edge innovation. Featuring unique second chamber and first ever position sensitive damping: tune for bumps and jumps. The low oil velocity design ensures minimal fade and a more consistent damping feel even in the most demanding race conditions.
Developed over two years of rigorous dyno-tuning and proven on the race track, this advanced technology redefines what's possible in competitive racing.
NOTE: This package only suits models / upgraded shocks which use manufacturer part numbers:
E2526a Front 16mm Shock Body
E2578 Rear 16mm Shock Body
Position Sensitive Damping System
Patent pending cutting-edge innovation. Featuring unique second chamber and first ever position sensitive damping: tune for bumps and jumps. The low oil velocity design ensures minimal fade and a more consistent damping feel even in the most demanding race conditions.
Developed over two years of rigorous dyno-tuning and proven on the race track, this advanced technology redefines what's possible in competitive racing.
NOTE: This package only suits models / upgraded shocks which use manufacturer part numbers:
E2526a Front 16mm Shock Body
E2578 Rear 16mm Shock Body
| SKU | SO-MGNUG01 |
| Barcode # | 2000000008189 |
| Brand | SOTA RC PRODUCTS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder