Takom 1/35 Vk 168.01(P) Super Heavy Tank Plastic Model Kit [2158]
or 4 payments of $18.00 with
Info
Description
The Vk168.01(P) is one of the tank designs that would later lead to the super-heavy tank Maus, and the armament, power plant, suspension and more are the same as the Type 205 of the design plan of the same period; however, the turret was moved closer to the front of the hull.
Features
- Main hatch that can be opened or closed
- Suspension and rolling wheels are movable, and the tracks are a belt type.
- Photo-etched parts and decals for four versions are included.
Description
SpecificationsThe Vk168.01(P) is one of the tank designs that would later lead to the super-heavy tank Maus, and the armament, power plant, suspension and more are the same as the Type 205 of the design plan of the same period; however, the turret was moved closer to the front of the hull.
Features
- Main hatch that can be opened or closed
- Suspension and rolling wheels are movable, and the tracks are a belt type.
- Photo-etched parts and decals for four versions are included.
The Vk168.01(P) is one of the tank designs that would later lead to the super-heavy tank Maus, and the armament, power plant, suspension and more are the same as the Type 205 of the design plan of the same period; however, the turret was moved closer to the front of the hull.
Features
- Main hatch that can be opened or closed
- Suspension and rolling wheels are movable, and the tracks are a belt type.
- Photo-etched parts and decals for four versions are included.
| SKU | TK2158 |
| Barcode # | 4897051422389 |
| Brand | Takom |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock