Tomix N TAKI 1000 Nippon Oil Transport Wagon
or 4 payments of $7.42 with
Info
Description
The Taki 1000 type is a gasoline-only tank car that began to be used in 1993. It has a frameless structure similar to the Taki 43000 type, and can carry 45 tons of gasoline. The truck uses FT21 and can run at 95km/h.
Features
- Nippon Oil Transport's Taki 1000 type is available in the lineup.
- A green and gray painted vehicle owned by Nippon Oil Transport is a prototype.
Vehicle
- Taki1000-863
Description
SpecificationsThe Taki 1000 type is a gasoline-only tank car that began to be used in 1993. It has a frameless structure similar to the Taki 43000 type, and can carry 45 tons of gasoline. The truck uses FT21 and can run at 95km/h.
Features
- Nippon Oil Transport's Taki 1000 type is available in the lineup.
- A green and gray painted vehicle owned by Nippon Oil Transport is a prototype.
Vehicle
- Taki1000-863
The Taki 1000 type is a gasoline-only tank car that began to be used in 1993. It has a frameless structure similar to the Taki 43000 type, and can carry 45 tons of gasoline. The truck uses FT21 and can run at 95km/h.
Features
- Nippon Oil Transport's Taki 1000 type is available in the lineup.
- A green and gray painted vehicle owned by Nippon Oil Transport is a prototype.
Vehicle
- Taki1000-863
| SKU | TMX08711 |
| Barcode # | 4543736087113 |
| Brand | Tomix |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock