Evergreen 9230 White Polystyrene Sheet 0.030 x 11 x 14" / 0.76mm x 28cm x 36cm (8)
SKU: EVE-09230
$68.32 5% off RRP
or 4 payments of $18.11 with
Info
Description
DR28 Drag Race Car RTR
Team Associated's DR28 1:28 scale electric 2WD RTR Drag Race Car may be small in size, but it's packed full of features and ready for fun right out of the box. The DR28 is a no-nonsense pint-sized Drag Car that looks great and drives smooth thanks to a powerful electric motor and capable drivetrain.
No need to prep or build your racer; just charge it and you're ready to drive! The included 2.4GHz transmitter allows complete control, enabling you to navigate around, through and over obstacles with ease! The DR10-inspired wheels and body make for a great-looking package that will also perform well on the staggered-size foam tires.
When the DR28's integrated LiPo battery becomes discharged, the convenient built-in transmitter charger makes it easy to get back to full power and ready to run in less than an hour. A built-in rechargeable LiPo battery and 4 AA's are included, making the car ready to go right out of the box!
| Power Source: | Electric |
|---|---|
| Terrain: | On-Road |
| Body Style: | Other |
| Scale Size: | 1:28 Scale |
| Assembly Level: | Ready-To-Run* |
| Length: | 176mm (6.93in) |
| Width: | 91mm (3.58in) |
| Wheelbase: | 100mm (3.94in) |
| Weight: | 1405g (3.1lbs) |
| Drive: | 2WD |
* This vehicle is fully assembled and ready to run right out of the box.*
DR28 Drag Race Car RTR
Team Associated's DR28 1:28 scale electric 2WD RTR Drag Race Car may be small in size, but it's packed full of features and ready for fun right out of the box. The DR28 is a no-nonsense pint-sized Drag Car that looks great and drives smooth thanks to a powerful electric motor and capable drivetrain.
No need to prep or build your racer; just charge it and you're ready to drive! The included 2.4GHz transmitter allows complete control, enabling you to navigate around, through and over obstacles with ease! The DR10-inspired wheels and body make for a great-looking package that will also perform well on the staggered-size foam tires.
When the DR28's integrated LiPo battery becomes discharged, the convenient built-in transmitter charger makes it easy to get back to full power and ready to run in less than an hour. A built-in rechargeable LiPo battery and 4 AA's are included, making the car ready to go right out of the box!
| Power Source: | Electric |
|---|---|
| Terrain: | On-Road |
| Body Style: | Other |
| Scale Size: | 1:28 Scale |
| Assembly Level: | Ready-To-Run* |
| Length: | 176mm (6.93in) |
| Width: | 91mm (3.58in) |
| Wheelbase: | 100mm (3.94in) |
| Weight: | 1405g (3.1lbs) |
| Drive: | 2WD |
* This vehicle is fully assembled and ready to run right out of the box.*
DR28 Drag Race Car RTR
Team Associated's DR28 1:28 scale electric 2WD RTR Drag Race Car may be small in size, but it's packed full of features and ready for fun right out of the box. The DR28 is a no-nonsense pint-sized Drag Car that looks great and drives smooth thanks to a powerful electric motor and capable drivetrain.
No need to prep or build your racer; just charge it and you're ready to drive! The included 2.4GHz transmitter allows complete control, enabling you to navigate around, through and over obstacles with ease! The DR10-inspired wheels and body make for a great-looking package that will also perform well on the staggered-size foam tires.
When the DR28's integrated LiPo battery becomes discharged, the convenient built-in transmitter charger makes it easy to get back to full power and ready to run in less than an hour. A built-in rechargeable LiPo battery and 4 AA's are included, making the car ready to go right out of the box!
| Power Source: | Electric |
|---|---|
| Terrain: | On-Road |
| Body Style: | Other |
| Scale Size: | 1:28 Scale |
| Assembly Level: | Ready-To-Run* |
| Length: | 176mm (6.93in) |
| Width: | 91mm (3.58in) |
| Wheelbase: | 100mm (3.94in) |
| Weight: | 1405g (3.1lbs) |
| Drive: | 2WD |
* This vehicle is fully assembled and ready to run right out of the box.*
| SKU | ASS20160 |
| Barcode # | 784695201606 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |