Savox SC-1251MG Low Profile Digital "High Speed" Metal Gear Servo - SAV-SC1251MG
SKU: SAV-SC1251MG
$90.10 25% off RRP
or 4 payments of $3.40 with
Info
Description
The new Octalock spur gears, launched with the RC10B74.1 buggy, introduces the latest spur gear design from Team Associated. In addition to the octagon shape, each pad has eight locking tabs that engage with the spur gear for maximum security and longevity.
Note: Octalock spur gears are 100% backwards compatible to older models including (but not limited to): RC10B6.2, RC10B6.2D, RC10T6.1, RC10SC6.1, RC10B74, RC10B6 series, RC10B64 series, RC10B5 series, and RC10B4 series.
Replaces #91809
This part fits the following vehicles:
This part fits the following other parts:
Description
SpecificationsThe new Octalock spur gears, launched with the RC10B74.1 buggy, introduces the latest spur gear design from Team Associated. In addition to the octagon shape, each pad has eight locking tabs that engage with the spur gear for maximum security and longevity.
Note: Octalock spur gears are 100% backwards compatible to older models including (but not limited to): RC10B6.2, RC10B6.2D, RC10T6.1, RC10SC6.1, RC10B74, RC10B6 series, RC10B64 series, RC10B5 series, and RC10B4 series.
Replaces #91809
This part fits the following vehicles:
This part fits the following other parts:
The new Octalock spur gears, launched with the RC10B74.1 buggy, introduces the latest spur gear design from Team Associated. In addition to the octagon shape, each pad has eight locking tabs that engage with the spur gear for maximum security and longevity.
Note: Octalock spur gears are 100% backwards compatible to older models including (but not limited to): RC10B6.2, RC10B6.2D, RC10T6.1, RC10SC6.1, RC10B74, RC10B6 series, RC10B64 series, RC10B5 series, and RC10B4 series.
Replaces #91809
This part fits the following vehicles:
This part fits the following other parts:
| SKU | ASS92293 |
| Barcode # | 784695922938 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0170kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |