The Army Painter Base Primer Anti-Shine Matt Varnish 400ml Spray Paint - TAPCP3003
or 4 payments of $6.07 with
Info
Description
The Army Painter Base Primer Anti-Shine Matt Varnish 400ml Spray Paint
This acrylic varnish is truly unique and has been tailored to remove the shine of any models being dipped with Quickshade or painted using conventional paints. Although really matt, the sprays original formula retains the metallic shine from Plate Mail etc.
Always let the Quickshade dry for minimum 48 hours before using this varnish and apply it in a thin coat. Never spray in humid conditions and cold weather. Test on a model first before spraying the whole army.
Description
SpecificationsThe Army Painter Base Primer Anti-Shine Matt Varnish 400ml Spray Paint
This acrylic varnish is truly unique and has been tailored to remove the shine of any models being dipped with Quickshade or painted using conventional paints. Although really matt, the sprays original formula retains the metallic shine from Plate Mail etc.
Always let the Quickshade dry for minimum 48 hours before using this varnish and apply it in a thin coat. Never spray in humid conditions and cold weather. Test on a model first before spraying the whole army.
The Army Painter Base Primer Anti-Shine Matt Varnish 400ml Spray Paint
This acrylic varnish is truly unique and has been tailored to remove the shine of any models being dipped with Quickshade or painted using conventional paints. Although really matt, the sprays original formula retains the metallic shine from Plate Mail etc.
Always let the Quickshade dry for minimum 48 hours before using this varnish and apply it in a thin coat. Never spray in humid conditions and cold weather. Test on a model first before spraying the whole army.
| SKU | TAPCP3003 |
| Barcode # | 5713799300316 |
| Brand | The Army Painter |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock