Description
The Yo6000 type is a caboose that was introduced in 1962 and is connected to the rear end of a freight train. A total of 905 cars were manufactured including those for Hokkaido, and they were operated all over the country.
Features
- Can pass through mini-curves (when coupled with a locomotive that can pass through mini-curves)
- Tail lights lit on both sides
- Silver wheels adopted
- Car number printed
Vehicle
- Yo6000
Description
SpecificationsThe Yo6000 type is a caboose that was introduced in 1962 and is connected to the rear end of a freight train. A total of 905 cars were manufactured including those for Hokkaido, and they were operated all over the country.
Features
- Can pass through mini-curves (when coupled with a locomotive that can pass through mini-curves)
- Tail lights lit on both sides
- Silver wheels adopted
- Car number printed
Vehicle
- Yo6000
The Yo6000 type is a caboose that was introduced in 1962 and is connected to the rear end of a freight train. A total of 905 cars were manufactured including those for Hokkaido, and they were operated all over the country.
Features
- Can pass through mini-curves (when coupled with a locomotive that can pass through mini-curves)
- Tail lights lit on both sides
- Silver wheels adopted
- Car number printed
Vehicle
- Yo6000
| SKU | TMX02711 |
| Barcode # | 4543736027119 |
| Brand | Tomix |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock