Traxxas 1/10 Stampede XL-5 2WD Electric RTR RC Monster Truck Red - 39-36254-8RED
SKU: 39-36254-8RED
$449.95 10% off RRP
or 4 payments of $112.49 with
Info
Description
The Traxxas Stampede® Heavy Duty (HD) 1/10 Ready-To-Race® (RTR) 2WD Electric Monster Truck is the epitome of off-road excitement and durability. Renowned for its rugged performance, the Stampede has been upgraded with factory-installed Extreme Heavy Duty suspension components and a convenient clipless body system. With a top speed of over 30 mph and waterproof electronics, this beast is designed to tackle any terrain in all types of weather conditions.
Description
SpecificationsThe Traxxas Stampede® Heavy Duty (HD) 1/10 Ready-To-Race® (RTR) 2WD Electric Monster Truck is the epitome of off-road excitement and durability. Renowned for its rugged performance, the Stampede has been upgraded with factory-installed Extreme Heavy Duty suspension components and a convenient clipless body system. With a top speed of over 30 mph and waterproof electronics, this beast is designed to tackle any terrain in all types of weather conditions.
The Traxxas Stampede® Heavy Duty (HD) 1/10 Ready-To-Race® (RTR) 2WD Electric Monster Truck is the epitome of off-road excitement and durability. Renowned for its rugged performance, the Stampede has been upgraded with factory-installed Extreme Heavy Duty suspension components and a convenient clipless body system. With a top speed of over 30 mph and waterproof electronics, this beast is designed to tackle any terrain in all types of weather conditions.
| SKU | 39-36254-8PINK |
| Barcode # | 020334027009 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |