AFV Club AF35103 1/35 STRUM TIGER 3.8CM RW6-1 L/5.4 Assault rocket
SKU: AFV-35103
$56.69 10% off RRP
or 4 payments of $6.52 with
Info
Description
The Merkavais a main battle tank used by the Israel Defense Forces. The tank began development in 1973 and entered active service in 1978. Four main versions of the tank have been deployed. It was first used extensively in the 1982 Lebanon War. The Merkava" name was derived from the IDF's initial development program name.
Description
SpecificationsThe Merkavais a main battle tank used by the Israel Defense Forces. The tank began development in 1973 and entered active service in 1978. Four main versions of the tank have been deployed. It was first used extensively in the 1982 Lebanon War. The Merkava" name was derived from the IDF's initial development program name.
The Merkavais a main battle tank used by the Israel Defense Forces. The tank began development in 1973 and entered active service in 1978. Four main versions of the tank have been deployed. It was first used extensively in the 1982 Lebanon War. The Merkava" name was derived from the IDF's initial development program name.
| SKU | TR07103 |
| Barcode # | 9580208071039 |
| Brand | Trumpeter |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |