Description
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 1/8"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.097"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 3
Description
Specifications
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 1/8"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.097"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 3
Similar to our round brass tubing, but in aluminum. Aluminum is renowned for its lightweight and corrosion-resistant properties. Round aluminum tubing can be used in home décor, HVAC, arts and crafts, and more.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Tube
- Outside Diameter: 1/8"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.097"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 3
| SKU | ks8102 |
| Barcode # | 614121181021 |
| Brand | K&S METALS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock