Team Associated Rear Springs V2, brown, 3.8 lb/in, L86, 11.75T, 1.6D 81234
SKU: Ass81234
$17.28 10% off RRP
Description
12mm Shock Spring, 54mm, 4.10 lb/in
This is a pack of two Team Associated 12mm Front Shock Springs. These springs are designed for use with 12mm shocks and are 54mm long, making them ideal for use on the front shocks of short course and stadium trucks.
These springs are rated at 4.10lbs with a white color indication.
| Shock Spring | Characteristic |
| Softer |
|
| Stiffer |
|
This part fits the following vehicles:
Description
Specifications12mm Shock Spring, 54mm, 4.10 lb/in
This is a pack of two Team Associated 12mm Front Shock Springs. These springs are designed for use with 12mm shocks and are 54mm long, making them ideal for use on the front shocks of short course and stadium trucks.
These springs are rated at 4.10lbs with a white color indication.
| Shock Spring | Characteristic |
| Softer |
|
| Stiffer |
|
This part fits the following vehicles:
12mm Shock Spring, 54mm, 4.10 lb/in
This is a pack of two Team Associated 12mm Front Shock Springs. These springs are designed for use with 12mm shocks and are 54mm long, making them ideal for use on the front shocks of short course and stadium trucks.
These springs are rated at 4.10lbs with a white color indication.
| Shock Spring | Characteristic |
| Softer |
|
| Stiffer |
|
This part fits the following vehicles:
| SKU | ASS91636 |
| Barcode # | 784695916364 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0220kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |