Description
12mm Shock Spring, 54mm, 4.45 lb/in
This is a pack of two Team Associated 12mm Front Shock Springs. These springs are designed for use with 12mm shocks and are 54mm long, making them ideal for use on the front shocks of short course and stadium trucks.
These springs are rated at 4.45lbs with a gray color indication.
| Shock Spring | Characteristic |
| Softer |
|
| Stiffer |
|
This part fits the following vehicles:
- DR10
- Pro2 DK10SW
- Pro2 LT10SW
- Pro2 RT10SW
- Pro2 SC10
- ProSC10
- RC10SC5M
- RC10SC6.1
- RC10SC6.2
- RC10T4.2
- RC10T4.3
- RC10T5M
- RC10T6.1
- RC10T6.2
- Reflex DB10
- SR10
- Trophy Rat
Description
Specifications12mm Shock Spring, 54mm, 4.45 lb/in
This is a pack of two Team Associated 12mm Front Shock Springs. These springs are designed for use with 12mm shocks and are 54mm long, making them ideal for use on the front shocks of short course and stadium trucks.
These springs are rated at 4.45lbs with a gray color indication.
| Shock Spring | Characteristic |
| Softer |
|
| Stiffer |
|
This part fits the following vehicles:
- DR10
- Pro2 DK10SW
- Pro2 LT10SW
- Pro2 RT10SW
- Pro2 SC10
- ProSC10
- RC10SC5M
- RC10SC6.1
- RC10SC6.2
- RC10T4.2
- RC10T4.3
- RC10T5M
- RC10T6.1
- RC10T6.2
- Reflex DB10
- SR10
- Trophy Rat
12mm Shock Spring, 54mm, 4.45 lb/in
This is a pack of two Team Associated 12mm Front Shock Springs. These springs are designed for use with 12mm shocks and are 54mm long, making them ideal for use on the front shocks of short course and stadium trucks.
These springs are rated at 4.45lbs with a gray color indication.
| Shock Spring | Characteristic |
| Softer |
|
| Stiffer |
|
This part fits the following vehicles:
- DR10
- Pro2 DK10SW
- Pro2 LT10SW
- Pro2 RT10SW
- Pro2 SC10
- ProSC10
- RC10SC5M
- RC10SC6.1
- RC10SC6.2
- RC10T4.2
- RC10T4.3
- RC10T5M
- RC10T6.1
- RC10T6.2
- Reflex DB10
- SR10
- Trophy Rat
| SKU | ASS91637 |
| Barcode # | 784695916371 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0230kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock