Description
#Alpha EDF 70mm PNP
The Dassault/Dornier Alpha Jet was a light weight attack or advanced trainer that was in production in the early 1970’s. FMS has chosen the Asas de Portugal color scheme. The Portuguese Air Force display team chose this bright and flamboyant color scheme to stand out in the crowd, and this replica certainly achieves this.
The FMS Alpha jet flies with a real locked in feeling, its confidence inspiring and a real joy to fly. This large airframe and high contrast color scheme also means it’s easy to keep full orientation in flight on the model. In addition this makes it a real pleasure to watch as both pilot and spectator.
The plane will perform very graceful loops, rolls, split-S and high 'G' turnarounds, all without you breaking into sweat, all this on the ready installed 70mm fan unit.
Ground handling is impeccable allowing this aircraft to use both paved and grass runways, and with its light wing loading it’s a real pleasure to land.
All round this beautiful model is a great, well behaved, and wonderfully presented EDF that suits budding jet jockeys and novices alike.
| Wingspan | 950mm/33.5in |
|---|---|
| Overall Length | 1280mm/45.1in |
| Flying Weight | Around 1100g |
| Motor Size | Brushless 2845-KV3000 |
| ESC | 70A |
| Servo | 9g Servo x 5 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 178mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | No |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 2600 mAh 25C |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | No |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 5 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Recommended Environment | Outdoor |
| Assembly Time | 1 hour |
| Is Assembly Required | Yes |
| Material | Durable EPO |
| Package Options | PNP |
| Requires | PNP Requires Radio System, Battery and Charger |
Description
Specifications#Alpha EDF 70mm PNP
The Dassault/Dornier Alpha Jet was a light weight attack or advanced trainer that was in production in the early 1970’s. FMS has chosen the Asas de Portugal color scheme. The Portuguese Air Force display team chose this bright and flamboyant color scheme to stand out in the crowd, and this replica certainly achieves this.
The FMS Alpha jet flies with a real locked in feeling, its confidence inspiring and a real joy to fly. This large airframe and high contrast color scheme also means it’s easy to keep full orientation in flight on the model. In addition this makes it a real pleasure to watch as both pilot and spectator.
The plane will perform very graceful loops, rolls, split-S and high 'G' turnarounds, all without you breaking into sweat, all this on the ready installed 70mm fan unit.
Ground handling is impeccable allowing this aircraft to use both paved and grass runways, and with its light wing loading it’s a real pleasure to land.
All round this beautiful model is a great, well behaved, and wonderfully presented EDF that suits budding jet jockeys and novices alike.
| Wingspan | 950mm/33.5in |
|---|---|
| Overall Length | 1280mm/45.1in |
| Flying Weight | Around 1100g |
| Motor Size | Brushless 2845-KV3000 |
| ESC | 70A |
| Servo | 9g Servo x 5 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 178mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | No |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 2600 mAh 25C |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | No |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 5 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Recommended Environment | Outdoor |
| Assembly Time | 1 hour |
| Is Assembly Required | Yes |
| Material | Durable EPO |
| Package Options | PNP |
| Requires | PNP Requires Radio System, Battery and Charger |
#Alpha EDF 70mm PNP
The Dassault/Dornier Alpha Jet was a light weight attack or advanced trainer that was in production in the early 1970’s. FMS has chosen the Asas de Portugal color scheme. The Portuguese Air Force display team chose this bright and flamboyant color scheme to stand out in the crowd, and this replica certainly achieves this.
The FMS Alpha jet flies with a real locked in feeling, its confidence inspiring and a real joy to fly. This large airframe and high contrast color scheme also means it’s easy to keep full orientation in flight on the model. In addition this makes it a real pleasure to watch as both pilot and spectator.
The plane will perform very graceful loops, rolls, split-S and high 'G' turnarounds, all without you breaking into sweat, all this on the ready installed 70mm fan unit.
Ground handling is impeccable allowing this aircraft to use both paved and grass runways, and with its light wing loading it’s a real pleasure to land.
All round this beautiful model is a great, well behaved, and wonderfully presented EDF that suits budding jet jockeys and novices alike.
| Wingspan | 950mm/33.5in |
|---|---|
| Overall Length | 1280mm/45.1in |
| Flying Weight | Around 1100g |
| Motor Size | Brushless 2845-KV3000 |
| ESC | 70A |
| Servo | 9g Servo x 5 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 178mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | No |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 2600 mAh 25C |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | No |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 5 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Recommended Environment | Outdoor |
| Assembly Time | 1 hour |
| Is Assembly Required | Yes |
| Material | Durable EPO |
| Package Options | PNP |
| Requires | PNP Requires Radio System, Battery and Charger |
| SKU | FMS006PNP |
| Brand | FMS AIRCRAFT |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder