Evergreen 9230 White Polystyrene Sheet 0.030 x 11 x 14" / 0.76mm x 28cm x 36cm (8)
SKU: EVE-09230
$68.32 5% off RRP
or 4 payments of $4.67 with
Info
Description
DUBRO 300SSL 3 INCH SUPER SLIM LITE WHEELS (PAIR)
This is a pair of two DuBro 3" Super Slim Lite Wheels, designed for most ARF's that need larger diameter treaded wheels to taxi and take-off from grass fields. They are slim to fit onto short and small diameter axles.
The axle hole is (3.0 mm) 0.118" dia. and a width of (16.4 mm) 0.645". They are lightweight at 8.8 grams/ea for the 275SSL and 10.2 grams/ea for the 300SSL. These also have many more applications in school projects and various crafts.
Description
SpecificationsDUBRO 300SSL 3 INCH SUPER SLIM LITE WHEELS (PAIR)
This is a pair of two DuBro 3" Super Slim Lite Wheels, designed for most ARF's that need larger diameter treaded wheels to taxi and take-off from grass fields. They are slim to fit onto short and small diameter axles.
The axle hole is (3.0 mm) 0.118" dia. and a width of (16.4 mm) 0.645". They are lightweight at 8.8 grams/ea for the 275SSL and 10.2 grams/ea for the 300SSL. These also have many more applications in school projects and various crafts.
DUBRO 300SSL 3 INCH SUPER SLIM LITE WHEELS (PAIR)
This is a pair of two DuBro 3" Super Slim Lite Wheels, designed for most ARF's that need larger diameter treaded wheels to taxi and take-off from grass fields. They are slim to fit onto short and small diameter axles.
The axle hole is (3.0 mm) 0.118" dia. and a width of (16.4 mm) 0.645". They are lightweight at 8.8 grams/ea for the 275SSL and 10.2 grams/ea for the 300SSL. These also have many more applications in school projects and various crafts.
| SKU | DBR300SSL |
| Barcode # | 11859500726 |
| Brand | DUBRO |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |