DUBRO 923 MICRO PUSHROD GUIDES 0.080in DIA HOLES (4 PKG)
or 4 payments of $0.94 with
Info
Description
DUBRO 923 MICRO PUSHROD GUIDES 0.080in DIA HOLES (4 PKG)
DuBro pushrods gudes are a versatile guide/support for control linkages, throttle, etc. Three holes make it easy to accommodate different set-ups. The Micro Pushrod Guide can be used on foam, wood, etc. For foam, just press pins through and cement with CA or epoxy and cut off any protruding pins. If used on balsa, pre-drill small holes. The guide holes are 0.080 diameter.
Key Features:
- .20 grams each
- 4 guides per package
- can be used on foam, wood, etc
Description
SpecificationsDUBRO 923 MICRO PUSHROD GUIDES 0.080in DIA HOLES (4 PKG)
DuBro pushrods gudes are a versatile guide/support for control linkages, throttle, etc. Three holes make it easy to accommodate different set-ups. The Micro Pushrod Guide can be used on foam, wood, etc. For foam, just press pins through and cement with CA or epoxy and cut off any protruding pins. If used on balsa, pre-drill small holes. The guide holes are 0.080 diameter.
Key Features:
- .20 grams each
- 4 guides per package
- can be used on foam, wood, etc
DUBRO 923 MICRO PUSHROD GUIDES 0.080in DIA HOLES (4 PKG)
DuBro pushrods gudes are a versatile guide/support for control linkages, throttle, etc. Three holes make it easy to accommodate different set-ups. The Micro Pushrod Guide can be used on foam, wood, etc. For foam, just press pins through and cement with CA or epoxy and cut off any protruding pins. If used on balsa, pre-drill small holes. The guide holes are 0.080 diameter.
Key Features:
- .20 grams each
- 4 guides per package
- can be used on foam, wood, etc
| SKU | DBR923 |
| Barcode # | 11859009236 |
| Brand | DUBRO |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock