NXE 7.4V 1100Mah 30C Soft Case With Deans Plug - 1100SC302SDEAN
SKU: 1100SC302SDEAN
$21.57 5% off RRP
or 4 payments of $8.91 with
Info
Description
This genuine FMS battery offers reliable performance and a versatile design, making it a great choice for a variety of RC models.
| Battery | |
|---|---|
| Total Voltage: | 7.4 |
| mAh: | 900 |
| Discharge C Rating: | 5 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | |
| Battery Length (mm): | |
| Battery Width (mm): | |
| Battery Height (mm): | |
| Battery Weight (g): | |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | |
| Cell Voltage: | 3.7 |
| Lithium Case: | Soft Case |
| "Stick" Size: | No |
| Balance Lead Connector: | JST-XH |
| R.O.A.R Approved: | No |
Description
SpecificationsThis genuine FMS battery offers reliable performance and a versatile design, making it a great choice for a variety of RC models.
| Battery | |
|---|---|
| Total Voltage: | 7.4 |
| mAh: | 900 |
| Discharge C Rating: | 5 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | |
| Battery Length (mm): | |
| Battery Width (mm): | |
| Battery Height (mm): | |
| Battery Weight (g): | |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | |
| Cell Voltage: | 3.7 |
| Lithium Case: | Soft Case |
| "Stick" Size: | No |
| Balance Lead Connector: | JST-XH |
| R.O.A.R Approved: | No |
This genuine FMS battery offers reliable performance and a versatile design, making it a great choice for a variety of RC models.
| Battery | |
|---|---|
| Total Voltage: | 7.4 |
| mAh: | 900 |
| Discharge C Rating: | 5 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | |
| Battery Length (mm): | |
| Battery Width (mm): | |
| Battery Height (mm): | |
| Battery Weight (g): | |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | |
| Cell Voltage: | 3.7 |
| Lithium Case: | Soft Case |
| "Stick" Size: | No |
| Balance Lead Connector: | JST-XH |
| R.O.A.R Approved: | No |
| SKU | C2259 |
| Brand | FMS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |