Gens Ace 2S 3000mAh 7.4V TX Soft Case Lipo Battery (JST) - GEA30002STXJ
or 4 payments of $12.37 with
Info
Description
Gens Ace 2S 3000mAh 7.4V TX Soft Case Lipo Battery (JST)
Gens ace lipo 3000mAh 2S1P lipo battery pack has Remarkable stacking technology which enables single-cell capacities of 3000mAh. High discharge performance and high energy density, Gens ace 3000mAh 7.4V 2S1P Transmitter Lipo Battery are suitable for RC Model.
Gens ace 3000mAh 7.4V 2S1P Lipo Battery Pack Specs
- Capacity:3000mAh
- Voltage:7.4V (2s)
- Net Weight: 128g
- Dimensions: 98*28.5*17.5mm
Product Specifications
| SKU | GEA30002STXJ |
|---|---|
| Article Category | Gens-TX/RX |
| Article No. | B-TX-3000-2S1P |
| Net Weight (±10g) | 128 |
| Brand | Gens ace |
| Capacity | 3000 mAh |
| Discharge Rate (C) | 1C |
| Parallel (P) | 1 |
| Voltage | 2S (7.4V) |
| Length (±5mm) | 98 |
| Width (±5mm) | 28.5 |
| Thickness(±5mm) | 17.5 |
| Wire Gauge | 22# |
| Wire Length (C/D) | 60mm/100mm |
| Connector Type | JST-SYP |
| Balancer Connector Type | JST-XHR |
Description
SpecificationsGens Ace 2S 3000mAh 7.4V TX Soft Case Lipo Battery (JST)
Gens ace lipo 3000mAh 2S1P lipo battery pack has Remarkable stacking technology which enables single-cell capacities of 3000mAh. High discharge performance and high energy density, Gens ace 3000mAh 7.4V 2S1P Transmitter Lipo Battery are suitable for RC Model.
Gens ace 3000mAh 7.4V 2S1P Lipo Battery Pack Specs
- Capacity:3000mAh
- Voltage:7.4V (2s)
- Net Weight: 128g
- Dimensions: 98*28.5*17.5mm
Product Specifications
| SKU | GEA30002STXJ |
|---|---|
| Article Category | Gens-TX/RX |
| Article No. | B-TX-3000-2S1P |
| Net Weight (±10g) | 128 |
| Brand | Gens ace |
| Capacity | 3000 mAh |
| Discharge Rate (C) | 1C |
| Parallel (P) | 1 |
| Voltage | 2S (7.4V) |
| Length (±5mm) | 98 |
| Width (±5mm) | 28.5 |
| Thickness(±5mm) | 17.5 |
| Wire Gauge | 22# |
| Wire Length (C/D) | 60mm/100mm |
| Connector Type | JST-SYP |
| Balancer Connector Type | JST-XHR |
Gens Ace 2S 3000mAh 7.4V TX Soft Case Lipo Battery (JST)
Gens ace lipo 3000mAh 2S1P lipo battery pack has Remarkable stacking technology which enables single-cell capacities of 3000mAh. High discharge performance and high energy density, Gens ace 3000mAh 7.4V 2S1P Transmitter Lipo Battery are suitable for RC Model.
Gens ace 3000mAh 7.4V 2S1P Lipo Battery Pack Specs
- Capacity:3000mAh
- Voltage:7.4V (2s)
- Net Weight: 128g
- Dimensions: 98*28.5*17.5mm
Product Specifications
| SKU | GEA30002STXJ |
|---|---|
| Article Category | Gens-TX/RX |
| Article No. | B-TX-3000-2S1P |
| Net Weight (±10g) | 128 |
| Brand | Gens ace |
| Capacity | 3000 mAh |
| Discharge Rate (C) | 1C |
| Parallel (P) | 1 |
| Voltage | 2S (7.4V) |
| Length (±5mm) | 98 |
| Width (±5mm) | 28.5 |
| Thickness(±5mm) | 17.5 |
| Wire Gauge | 22# |
| Wire Length (C/D) | 60mm/100mm |
| Connector Type | JST-SYP |
| Balancer Connector Type | JST-XHR |
| SKU | GEA30002STXJ |
| Barcode # | 889551009942 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock