NXE 7.4V 2200Mah 40C Soft Case With Deans Plug - 2200SC402SDEAN
SKU: 2200SC402SDEAN
$33.25 5% off RRP
or 4 payments of $28.12 with
Info
Description
Redline 2.0: Longer running time, high C-rate, lighter weight, lower center of gravity.
Gens ace Redline Series 130C 5000mAh 2s Hardcase LiPo Battery Pack, with a factory installed 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens ace Redline LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect.
Description
SpecificationsRedline 2.0: Longer running time, high C-rate, lighter weight, lower center of gravity.
Gens ace Redline Series 130C 5000mAh 2s Hardcase LiPo Battery Pack, with a factory installed 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens ace Redline LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect.
Redline 2.0: Longer running time, high C-rate, lighter weight, lower center of gravity.
Gens ace Redline Series 130C 5000mAh 2s Hardcase LiPo Battery Pack, with a factory installed 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens ace Redline LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect.
| SKU | GEA50002S13D5 |
| Barcode # | 889551117012 |
| Brand | Gens Ace |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |