Gens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet) - GEA60002S
or 4 payments of $30.37 with
Info
Description
Gens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Gens Ace is the name you can trust to deliver dependability and high performance. The Gens Ace 130C 2S 6000mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. GensAce batteries have been proven within the Radio Control community to deliver reliable and consistent performance for all modelers alike. All GensAce batteries offer superior cell matching at the factory, and are extremely consistent in selecting matched cells after each and every batch produced. Additionally, low internal resistance (IR), offers modelers stable voltage output through the whole duration of the battery.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6000mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
What's In The Box
- (1) 6000mAh 7.6V 130C LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Product Specifications
| Number of Cells | 2 |
| Application | Surface |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Height | 0.86" (22 mm) |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Product Length | 5.47" (139 mm) |
| Product Weight | 9.62oz (273g) |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 6000mAh |
| Product Width | 1.85" (47 mm) |
| Watt Hours | 45.6 |
Description
SpecificationsGens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Gens Ace is the name you can trust to deliver dependability and high performance. The Gens Ace 130C 2S 6000mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. GensAce batteries have been proven within the Radio Control community to deliver reliable and consistent performance for all modelers alike. All GensAce batteries offer superior cell matching at the factory, and are extremely consistent in selecting matched cells after each and every batch produced. Additionally, low internal resistance (IR), offers modelers stable voltage output through the whole duration of the battery.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6000mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
What's In The Box
- (1) 6000mAh 7.6V 130C LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Product Specifications
| Number of Cells | 2 |
| Application | Surface |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Height | 0.86" (22 mm) |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Product Length | 5.47" (139 mm) |
| Product Weight | 9.62oz (273g) |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 6000mAh |
| Product Width | 1.85" (47 mm) |
| Watt Hours | 45.6 |
Gens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Gens Ace is the name you can trust to deliver dependability and high performance. The Gens Ace 130C 2S 6000mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. GensAce batteries have been proven within the Radio Control community to deliver reliable and consistent performance for all modelers alike. All GensAce batteries offer superior cell matching at the factory, and are extremely consistent in selecting matched cells after each and every batch produced. Additionally, low internal resistance (IR), offers modelers stable voltage output through the whole duration of the battery.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6000mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
What's In The Box
- (1) 6000mAh 7.6V 130C LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Product Specifications
| Number of Cells | 2 |
| Application | Surface |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Height | 0.86" (22 mm) |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Product Length | 5.47" (139 mm) |
| Product Weight | 9.62oz (273g) |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 6000mAh |
| Product Width | 1.85" (47 mm) |
| Watt Hours | 45.6 |
| SKU | GEA60002S13L5 |
| Barcode # | 889551008396 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock