Gens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Shorty Hardcase HV LiPo Battery (5.0mm Bullet) - GEA60002S13D5
or 4 payments of $31.50 with
Info
Description
Gens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Shorty Hardcase HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack. Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 6000mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car LiPo batteries.
The Gens Ace Redline 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack, with a factory installed 5.0mm bullets has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6000mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
What's In The Box
- (1) 7.6V 6000mAh 2S 130C LiHV: 5.0mm Bullet
Product Specifications
| Application | Surface |
| Product Weight | 7.76oz (220g) |
| Number of Cells | 2 |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Height | 0.98" (25 mm) |
| Hard Case | No |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Product Length | 3.8" (97 mm) |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Watt Hours | 45.6 |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 6000mAh |
Description
SpecificationsGens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Shorty Hardcase HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack. Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 6000mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car LiPo batteries.
The Gens Ace Redline 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack, with a factory installed 5.0mm bullets has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6000mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
What's In The Box
- (1) 7.6V 6000mAh 2S 130C LiHV: 5.0mm Bullet
Product Specifications
| Application | Surface |
| Product Weight | 7.76oz (220g) |
| Number of Cells | 2 |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Height | 0.98" (25 mm) |
| Hard Case | No |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Product Length | 3.8" (97 mm) |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Watt Hours | 45.6 |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 6000mAh |
Gens Ace 2S Redline 6000mAh 7.6V 130C Shorty Hardcase HV LiPo Battery (5.0mm Bullet)
Gens Ace Redline Series 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack. Hardcase LiPo Battery Pack with 5.0mm bullet. Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 6000mAh 7.6V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car LiPo batteries.
The Gens Ace Redline 2S 130C 6000mAh Hardcase LiPo Battery Pack, with a factory installed 5.0mm bullets has a high-capacity, high-discharge rate that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6000mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Lithium Polymer raw materials.
- Standard 5.0mm bullet
What's In The Box
- (1) 7.6V 6000mAh 2S 130C LiHV: 5.0mm Bullet
Product Specifications
| Application | Surface |
| Product Weight | 7.76oz (220g) |
| Number of Cells | 2 |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Maximum Continuous Discharge Rate | 130C |
| Product Height | 0.98" (25 mm) |
| Hard Case | No |
| Battery Voltage | 7.6V |
| Connector Type | 5mm Bullet |
| Product Length | 3.8" (97 mm) |
| Product Width | 1.81" (46 mm) |
| Watt Hours | 45.6 |
| Battery Type | HV-LiPo (3.8V per cell) |
| Capacity | 6000mAh |
| SKU | GEA60002S13D5 |
| Barcode # | 889551007146 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock