Gens Ace 2S Redline 5100mAh 7.6V 130C Hardcase/5mm bullet HV LiPo Battery (5.0mm Bullet) - GEA51002S
SKU: GEA51002S13D5
$116.99 10% off RRP
or 4 payments of $40.50 with
Info
Description
Shatter your limits with the Gens Ace Redline 2.0 7.6V 8500mAh 140C HV Hard Case LiPo Battery! This extreme performance battery delivers a potent combination of unrelenting power and marathon-like runtimes, giving you an edge whether you're racing or bashing.
|
Battery |
|
|---|---|
| Cable Position: | Top |
| Total Voltage: | 7.6 |
| mAh: | 8500 |
| Discharge C Rating: | 140 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | 5.0mm Bullet |
| Battery Length (mm): | 139 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 25 |
| Battery Weight (g): | 302 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | Not Included |
| Cell Voltage: | 3.8 |
| Lithium Case: | Hard Case |
| Battery Configuration: | Flat |
| "Stick" Size: | Yes |
| Balance Lead Connector: | Not Included |
| R.O.A.R Approved: | Yes |
Description
SpecificationsShatter your limits with the Gens Ace Redline 2.0 7.6V 8500mAh 140C HV Hard Case LiPo Battery! This extreme performance battery delivers a potent combination of unrelenting power and marathon-like runtimes, giving you an edge whether you're racing or bashing.
|
Battery |
|
|---|---|
| Cable Position: | Top |
| Total Voltage: | 7.6 |
| mAh: | 8500 |
| Discharge C Rating: | 140 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | 5.0mm Bullet |
| Battery Length (mm): | 139 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 25 |
| Battery Weight (g): | 302 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | Not Included |
| Cell Voltage: | 3.8 |
| Lithium Case: | Hard Case |
| Battery Configuration: | Flat |
| "Stick" Size: | Yes |
| Balance Lead Connector: | Not Included |
| R.O.A.R Approved: | Yes |
Shatter your limits with the Gens Ace Redline 2.0 7.6V 8500mAh 140C HV Hard Case LiPo Battery! This extreme performance battery delivers a potent combination of unrelenting power and marathon-like runtimes, giving you an edge whether you're racing or bashing.
|
Battery |
|
|---|---|
| Cable Position: | Top |
| Total Voltage: | 7.6 |
| mAh: | 8500 |
| Discharge C Rating: | 140 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | 5.0mm Bullet |
| Battery Length (mm): | 139 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 25 |
| Battery Weight (g): | 302 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | Not Included |
| Cell Voltage: | 3.8 |
| Lithium Case: | Hard Case |
| Battery Configuration: | Flat |
| "Stick" Size: | Yes |
| Balance Lead Connector: | Not Included |
| R.O.A.R Approved: | Yes |
| SKU | GEA85002S14D5 |
| Barcode # | 889551119313 |
| Brand | Gens Ace |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |