On Sale
5% OFF
SKU: KOS05004-2600SET
Glow Igniter/Starter Set 2600mAh (w/USB Charger) - KOS05004-2600SET
$37.99
or 4 payments of $9.50 with
Info
Price Matchup
Description
Glow Igniter/Starter Set 2600mAh (w/USB Charger)
Features
- Designed to ignite glow plugs
- 2600mAh NiMH cell provides enough capacity for at least a whole day at the track
- Spring-loaded clip type of connector offers easy one hand operation
- Designed to make glow igniter charging easy
- USB style charger
- LED indicator light allows users to detect if the glow plug is charged or not
- Output DC 1.2V 300mAh
- Made In Taiwan (Glow Igniter)
**Cars, parts, accessories & others are not included.**
Description
SpecificationsGlow Igniter/Starter Set 2600mAh (w/USB Charger)
Features
- Designed to ignite glow plugs
- 2600mAh NiMH cell provides enough capacity for at least a whole day at the track
- Spring-loaded clip type of connector offers easy one hand operation
- Designed to make glow igniter charging easy
- USB style charger
- LED indicator light allows users to detect if the glow plug is charged or not
- Output DC 1.2V 300mAh
- Made In Taiwan (Glow Igniter)
**Cars, parts, accessories & others are not included.**
Description
Glow Igniter/Starter Set 2600mAh (w/USB Charger)
Features
- Designed to ignite glow plugs
- 2600mAh NiMH cell provides enough capacity for at least a whole day at the track
- Spring-loaded clip type of connector offers easy one hand operation
- Designed to make glow igniter charging easy
- USB style charger
- LED indicator light allows users to detect if the glow plug is charged or not
- Output DC 1.2V 300mAh
- Made In Taiwan (Glow Igniter)
**Cars, parts, accessories & others are not included.**
Specifications
| SKU | KOS05004-2600SET |
| Barcode # | 4710588227985 |
| Brand | KOSWORK |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
Stock Location
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder
Have a Question?
Price Matchup
Have a Question?
FAQ