Hobbywing 86030030 Xerun Super Capacitor Module
or 4 payments of $2.20 with
Info
Description
Hobbywing 86030030 Xerun Super Capacitor Module
his is a replacement Hobbywing Xerun Super Capacitor Module, intended for use with the Xerun series ESC's.
Features:
- Super low impedance.
- Low temperature in working state.
- Reduces the RF interference to make the RC model more reliable,
- Improves the burst power when the motor starts to run.
Specifications:
Capacity: 330uF*2.
Voltage: 16V.
Impedance: 0.002 ohm
Ripple Current Endurance: 24 Amp
Size: 29mm * 13mm * 13.2mm
Weight: 5g
Suitable ESC: XERUN and EZRUN series 1/10 scale ESC.
Description
SpecificationsHobbywing 86030030 Xerun Super Capacitor Module
his is a replacement Hobbywing Xerun Super Capacitor Module, intended for use with the Xerun series ESC's.
Features:
- Super low impedance.
- Low temperature in working state.
- Reduces the RF interference to make the RC model more reliable,
- Improves the burst power when the motor starts to run.
Specifications:
Capacity: 330uF*2.
Voltage: 16V.
Impedance: 0.002 ohm
Ripple Current Endurance: 24 Amp
Size: 29mm * 13mm * 13.2mm
Weight: 5g
Suitable ESC: XERUN and EZRUN series 1/10 scale ESC.
Hobbywing 86030030 Xerun Super Capacitor Module
his is a replacement Hobbywing Xerun Super Capacitor Module, intended for use with the Xerun series ESC's.
Features:
- Super low impedance.
- Low temperature in working state.
- Reduces the RF interference to make the RC model more reliable,
- Improves the burst power when the motor starts to run.
Specifications:
Capacity: 330uF*2.
Voltage: 16V.
Impedance: 0.002 ohm
Ripple Current Endurance: 24 Amp
Size: 29mm * 13mm * 13.2mm
Weight: 5g
Suitable ESC: XERUN and EZRUN series 1/10 scale ESC.
| SKU | HW86030030 |
| Barcode # | 6938994401296 |
| Brand | HOBBYWING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock