Hobbywing Mini28 Combo with 1626SD 5000kV - HW38020367
or 4 payments of $61.77 with
Info
Description
Hobbywing Mini28 Combo with 1626SD 5000kV
Experience fantastic action with the Ezrun-Mini Combo which is specially designed for the for usage in 1/28 RC cars. The Mini28 ESC offers over 25 different parameters that can be adjusted according to the requirements and personal taste. The matching 1626 motor with 5000kV is the ideal supplement so starting right away without having to search for a suitable motor first is no longer a problem.
Features
- Specially designed for the 1/28 Mini Racing category
- Small and light ESC with over 25 different parameters
- Easily programmable with the LCD G2 programming box and the OTA programming module
- Huge improvements in driving feel and top speed
- Precise response
- Engineered to meet the demands of high-performance riders
- Various built-in protections
- Easily dismantle the motor for maintenance work
What's In The Box
- 1x ESC Ezrun Mini28 30A 2S
- 1x Electric motor Ezrun 1626 5000kV
- 1x Manual
Product Specifications
| ESC | |
| Current (const./peak) | 30A / 80A |
| Cells: | 2S LiPo |
| BEC Voltage: | 6-7.4V (adjustable), 3.5V Switch-Mode |
| Dimensions: | 22.7x14.2x11.8mm |
| Weight: | 5g (without Kabel) |
| Application: | 1/28 Mini |
| Motor | |
| Type: | Sensored |
| Poles: | 2 |
| RPM/Volt: | 5000kV |
| Outer Diameter: | 16mm |
| Length: | 26mm |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| Weight: | 18g |
| Application: | 1/28 Mini |
Description
SpecificationsHobbywing Mini28 Combo with 1626SD 5000kV
Experience fantastic action with the Ezrun-Mini Combo which is specially designed for the for usage in 1/28 RC cars. The Mini28 ESC offers over 25 different parameters that can be adjusted according to the requirements and personal taste. The matching 1626 motor with 5000kV is the ideal supplement so starting right away without having to search for a suitable motor first is no longer a problem.
Features
- Specially designed for the 1/28 Mini Racing category
- Small and light ESC with over 25 different parameters
- Easily programmable with the LCD G2 programming box and the OTA programming module
- Huge improvements in driving feel and top speed
- Precise response
- Engineered to meet the demands of high-performance riders
- Various built-in protections
- Easily dismantle the motor for maintenance work
What's In The Box
- 1x ESC Ezrun Mini28 30A 2S
- 1x Electric motor Ezrun 1626 5000kV
- 1x Manual
Product Specifications
| ESC | |
| Current (const./peak) | 30A / 80A |
| Cells: | 2S LiPo |
| BEC Voltage: | 6-7.4V (adjustable), 3.5V Switch-Mode |
| Dimensions: | 22.7x14.2x11.8mm |
| Weight: | 5g (without Kabel) |
| Application: | 1/28 Mini |
| Motor | |
| Type: | Sensored |
| Poles: | 2 |
| RPM/Volt: | 5000kV |
| Outer Diameter: | 16mm |
| Length: | 26mm |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| Weight: | 18g |
| Application: | 1/28 Mini |
Hobbywing Mini28 Combo with 1626SD 5000kV
Experience fantastic action with the Ezrun-Mini Combo which is specially designed for the for usage in 1/28 RC cars. The Mini28 ESC offers over 25 different parameters that can be adjusted according to the requirements and personal taste. The matching 1626 motor with 5000kV is the ideal supplement so starting right away without having to search for a suitable motor first is no longer a problem.
Features
- Specially designed for the 1/28 Mini Racing category
- Small and light ESC with over 25 different parameters
- Easily programmable with the LCD G2 programming box and the OTA programming module
- Huge improvements in driving feel and top speed
- Precise response
- Engineered to meet the demands of high-performance riders
- Various built-in protections
- Easily dismantle the motor for maintenance work
What's In The Box
- 1x ESC Ezrun Mini28 30A 2S
- 1x Electric motor Ezrun 1626 5000kV
- 1x Manual
Product Specifications
| ESC | |
| Current (const./peak) | 30A / 80A |
| Cells: | 2S LiPo |
| BEC Voltage: | 6-7.4V (adjustable), 3.5V Switch-Mode |
| Dimensions: | 22.7x14.2x11.8mm |
| Weight: | 5g (without Kabel) |
| Application: | 1/28 Mini |
| Motor | |
| Type: | Sensored |
| Poles: | 2 |
| RPM/Volt: | 5000kV |
| Outer Diameter: | 16mm |
| Length: | 26mm |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| Weight: | 18g |
| Application: | 1/28 Mini |
| SKU | HW38020367 |
| Barcode # | 6938994407571 |
| Brand | HOBBYWING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock