Intellect 10000mAh 7.6v 120C Graphene LiPo Battery Stick Pack - INTL10000-2S-MC3
or 4 payments of $37.48 with
Info
Description
Intellect 10000mAh 7.6v 120C Graphene LiPo Battery Stick Pack
Intellect's Platinum series range of awesome LiPo's. Recognisable by the new labelling with metallic blue lettering. Huge range of batteries for all applications and required weights for perfect chassis balance and centre of gravity.
- All the batteries have a burst current of 120C and have LIHV technology.
- Includes balance charge leads and connectors.
Features
- Voltage 7.6V
- Capacity 10000mAh
- Cells 2S2P
- Burst Current 120C
- Connector 5mm
- Balancing Connector 2mm
- Dimensions 25.1 x 139 x 47 mm
- Weight 335g
- ROAR Approved
Product Specifications
| Voltage | 7.6V |
| Capacity | 10000mAh |
| Cells | 2S2P |
| Burst Current | 120C |
| Connector | 5mm |
| Balancing Connector | 2mm |
| Dimensions | 25.1 x 139 x 47 mm |
| Weight | 335g |
Description
SpecificationsIntellect 10000mAh 7.6v 120C Graphene LiPo Battery Stick Pack
Intellect's Platinum series range of awesome LiPo's. Recognisable by the new labelling with metallic blue lettering. Huge range of batteries for all applications and required weights for perfect chassis balance and centre of gravity.
- All the batteries have a burst current of 120C and have LIHV technology.
- Includes balance charge leads and connectors.
Features
- Voltage 7.6V
- Capacity 10000mAh
- Cells 2S2P
- Burst Current 120C
- Connector 5mm
- Balancing Connector 2mm
- Dimensions 25.1 x 139 x 47 mm
- Weight 335g
- ROAR Approved
Product Specifications
| Voltage | 7.6V |
| Capacity | 10000mAh |
| Cells | 2S2P |
| Burst Current | 120C |
| Connector | 5mm |
| Balancing Connector | 2mm |
| Dimensions | 25.1 x 139 x 47 mm |
| Weight | 335g |
Intellect 10000mAh 7.6v 120C Graphene LiPo Battery Stick Pack
Intellect's Platinum series range of awesome LiPo's. Recognisable by the new labelling with metallic blue lettering. Huge range of batteries for all applications and required weights for perfect chassis balance and centre of gravity.
- All the batteries have a burst current of 120C and have LIHV technology.
- Includes balance charge leads and connectors.
Features
- Voltage 7.6V
- Capacity 10000mAh
- Cells 2S2P
- Burst Current 120C
- Connector 5mm
- Balancing Connector 2mm
- Dimensions 25.1 x 139 x 47 mm
- Weight 335g
- ROAR Approved
Product Specifications
| Voltage | 7.6V |
| Capacity | 10000mAh |
| Cells | 2S2P |
| Burst Current | 120C |
| Connector | 5mm |
| Balancing Connector | 2mm |
| Dimensions | 25.1 x 139 x 47 mm |
| Weight | 335g |
| SKU | INTL10000-2S-MC3 |
| Brand | INTELLECT |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder