Jetko 1/10 Drag Racing EX-Booster Rear Mounted Tyres (2pc) Ultra Soft / 12mm 1/2 offset Wide / Claw
or 4 payments of $15.90 with
Info
Description
Jetko 1/10 Drag Racing EX-Booster Rear Mounted Tyres (2pc) Ultra Soft / 12mm 1/2 offset Wide / Claw (Black)
Jetko tires are engineered for serious racers and bashers who demand consistent performance, durability, and traction across all track conditions. Whether you're running on clay, dirt, astro, or carpet, road, Jetko offers a full range of tread patterns and compounds to match your driving style and surface.
Features
- Loctite technology for superior mounted tyres.
- USA rubber compounds deliver improved tire life and wet traction.
- Belted
Rim
- Black Claw Rim
Description
SpecificationsJetko 1/10 Drag Racing EX-Booster Rear Mounted Tyres (2pc) Ultra Soft / 12mm 1/2 offset Wide / Claw (Black)
Jetko tires are engineered for serious racers and bashers who demand consistent performance, durability, and traction across all track conditions. Whether you're running on clay, dirt, astro, or carpet, road, Jetko offers a full range of tread patterns and compounds to match your driving style and surface.
Features
- Loctite technology for superior mounted tyres.
- USA rubber compounds deliver improved tire life and wet traction.
- Belted
Rim
- Black Claw Rim
Jetko 1/10 Drag Racing EX-Booster Rear Mounted Tyres (2pc) Ultra Soft / 12mm 1/2 offset Wide / Claw (Black)
Jetko tires are engineered for serious racers and bashers who demand consistent performance, durability, and traction across all track conditions. Whether you're running on clay, dirt, astro, or carpet, road, Jetko offers a full range of tread patterns and compounds to match your driving style and surface.
Features
- Loctite technology for superior mounted tyres.
- USA rubber compounds deliver improved tire life and wet traction.
- Belted
Rim
- Black Claw Rim
| SKU | JKO2902CBUSGBB2 |
| Barcode # | 4711264592113 |
| Brand | Jetko |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock