Meng 1/35 French FT-17 Light Tank (Cast Turret) Plastic Model Kit
or 4 payments of $23.62 with
Info
Description
This 1/35 scale French FT-17 Light Tank (Cast Turret) plastic model kit faithfully represents the structure and shape of the real vehicle. Rich and fine interiors are provided; precise details are included; the movable suspension system is molded perfectly, and the weight-bearing parts are sturdy; cement-free workable track links are easy to assemble; three weapon options and a precision PE fret are provided; four paint schemes for tanks during the period from WWI to WWII are provided.
Length: 142mm Width: 51mm
Model is unassembled and unpainted.
Description
SpecificationsThis 1/35 scale French FT-17 Light Tank (Cast Turret) plastic model kit faithfully represents the structure and shape of the real vehicle. Rich and fine interiors are provided; precise details are included; the movable suspension system is molded perfectly, and the weight-bearing parts are sturdy; cement-free workable track links are easy to assemble; three weapon options and a precision PE fret are provided; four paint schemes for tanks during the period from WWI to WWII are provided.
Length: 142mm Width: 51mm
Model is unassembled and unpainted.
This 1/35 scale French FT-17 Light Tank (Cast Turret) plastic model kit faithfully represents the structure and shape of the real vehicle. Rich and fine interiors are provided; precise details are included; the movable suspension system is molded perfectly, and the weight-bearing parts are sturdy; cement-free workable track links are easy to assemble; three weapon options and a precision PE fret are provided; four paint schemes for tanks during the period from WWI to WWII are provided.
Length: 142mm Width: 51mm
Model is unassembled and unpainted.
| SKU | MM-TS-008 |
| Barcode # | 4897038550340 |
| Brand | Meng |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock