Spektrum Firma Smart 40A Brushed ESC w/ Built In DSMR Receiver - SPMXSE1040RX
SKU: SPMXSE1040RX
$123.49 5% off RRP
or 4 payments of $29.68 with
Info
Description
This is a 1966 Chevrolet® C-10™ Clear Body (Cab + Bed) for Rock Crawlers. Pro-Line has a brand new body for all of the Scale Crawler fans: a Licensed 1966 Chevrolet® C-10™ Cab and Bed for the SCX10™ Trail Honcho™! Now you can make your crawler look even more scale with a `66 C-10™ cab on the front and bed on the back. The 1966 C-10™ is a classic vintage truck and Pro-Line's scaled down version has been carefully sculpted with realistic undercut detail that is only made possible with Pro-Line's new molding technology. This allowed Pro-Line to faithfully recreate the `66 C-10™ down to the most stunning of details! Transform the look of your tuck with the realistic 1966 Chevrolet® C-10™ body from Pro-Line!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO348300 | 1966 Chevrolet® C-10™ Clear Body (Cab & Bed) for SCX10™ Trail Honcho™ 12.3" (313mm) Wheelbase
| Manufacturer # | 3483-00 |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 12.3" (312 mm) |
| Product Length | 19.63" (499 mm) |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Product Height |
5.88" (149 mm) |
Description
SpecificationsThis is a 1966 Chevrolet® C-10™ Clear Body (Cab + Bed) for Rock Crawlers. Pro-Line has a brand new body for all of the Scale Crawler fans: a Licensed 1966 Chevrolet® C-10™ Cab and Bed for the SCX10™ Trail Honcho™! Now you can make your crawler look even more scale with a `66 C-10™ cab on the front and bed on the back. The 1966 C-10™ is a classic vintage truck and Pro-Line's scaled down version has been carefully sculpted with realistic undercut detail that is only made possible with Pro-Line's new molding technology. This allowed Pro-Line to faithfully recreate the `66 C-10™ down to the most stunning of details! Transform the look of your tuck with the realistic 1966 Chevrolet® C-10™ body from Pro-Line!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO348300 | 1966 Chevrolet® C-10™ Clear Body (Cab & Bed) for SCX10™ Trail Honcho™ 12.3" (313mm) Wheelbase
| Manufacturer # | 3483-00 |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 12.3" (312 mm) |
| Product Length | 19.63" (499 mm) |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Product Height |
5.88" (149 mm) |
This is a 1966 Chevrolet® C-10™ Clear Body (Cab + Bed) for Rock Crawlers. Pro-Line has a brand new body for all of the Scale Crawler fans: a Licensed 1966 Chevrolet® C-10™ Cab and Bed for the SCX10™ Trail Honcho™! Now you can make your crawler look even more scale with a `66 C-10™ cab on the front and bed on the back. The 1966 C-10™ is a classic vintage truck and Pro-Line's scaled down version has been carefully sculpted with realistic undercut detail that is only made possible with Pro-Line's new molding technology. This allowed Pro-Line to faithfully recreate the `66 C-10™ down to the most stunning of details! Transform the look of your tuck with the realistic 1966 Chevrolet® C-10™ body from Pro-Line!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO348300 | 1966 Chevrolet® C-10™ Clear Body (Cab & Bed) for SCX10™ Trail Honcho™ 12.3" (313mm) Wheelbase
| Manufacturer # | 3483-00 |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 12.3" (312 mm) |
| Product Length | 19.63" (499 mm) |
| Vehicle Type | Rock Crawler |
| Product Height |
5.88" (149 mm) |
| SKU | PRO348300 |
| Barcode # | 675118168562 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.4440kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |