Proline 1/10 1969 Chevrolet Nova Tough-Color (Black) Body For Drag Car & AE DR10 - PR3531-18
SKU: PR3531-18
$51.85
or 4 payments of $18.98 with
Info
Description
1/10 2013 Ram 1500 True Scale Clear Body: Short Course is compatible with ARA4203V3, ARA4203V3B, ARA4203V3BT1, ARA4203V3BT2, ARA4203V3T1, ARA4203V3T2, ARA4303V3, ARA4303V3T1, ARA4303V3T2, LOS03019, LOS03019T1, LOS03019T2, PRO1018210, PRO400600, PRO637400,
This is a 2013 RAM 1500 True Scale Clear Body. The time has come for all you RAM Truck fans! Pro-Line's new 2013 RAM 1500 True Scale body for Short Course Trucks is here! Pro-Line now gives you the option to convert your Slash® and SC10 Short Course Truck into a True Scale RAM Lifted Truck. This RAM body is perfect for making your friends jealous and giving your Truck a completely different look! Don't show up to the local bash spot or track with the same body as everyone else… Get your True-Scale 2013 RAM 1500 body from Pro-Line today!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO342000 | 2013 Ram 1500 True Scale Clear Body for Slash® 2wd & Slash® 4x4 (with extended body mounts)
| Manufacturer # | 3420-00 |
| Product Length | 21.25" (540 mm) |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 12.7" (323 mm) |
| Product Height | 6.15" (156 mm) |
| Product Width | 11.75" (298 mm) |
Description
Specifications1/10 2013 Ram 1500 True Scale Clear Body: Short Course is compatible with ARA4203V3, ARA4203V3B, ARA4203V3BT1, ARA4203V3BT2, ARA4203V3T1, ARA4203V3T2, ARA4303V3, ARA4303V3T1, ARA4303V3T2, LOS03019, LOS03019T1, LOS03019T2, PRO1018210, PRO400600, PRO637400,
This is a 2013 RAM 1500 True Scale Clear Body. The time has come for all you RAM Truck fans! Pro-Line's new 2013 RAM 1500 True Scale body for Short Course Trucks is here! Pro-Line now gives you the option to convert your Slash® and SC10 Short Course Truck into a True Scale RAM Lifted Truck. This RAM body is perfect for making your friends jealous and giving your Truck a completely different look! Don't show up to the local bash spot or track with the same body as everyone else… Get your True-Scale 2013 RAM 1500 body from Pro-Line today!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO342000 | 2013 Ram 1500 True Scale Clear Body for Slash® 2wd & Slash® 4x4 (with extended body mounts)
| Manufacturer # | 3420-00 |
| Product Length | 21.25" (540 mm) |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 12.7" (323 mm) |
| Product Height | 6.15" (156 mm) |
| Product Width | 11.75" (298 mm) |
1/10 2013 Ram 1500 True Scale Clear Body: Short Course is compatible with ARA4203V3, ARA4203V3B, ARA4203V3BT1, ARA4203V3BT2, ARA4203V3T1, ARA4203V3T2, ARA4303V3, ARA4303V3T1, ARA4303V3T2, LOS03019, LOS03019T1, LOS03019T2, PRO1018210, PRO400600, PRO637400,
This is a 2013 RAM 1500 True Scale Clear Body. The time has come for all you RAM Truck fans! Pro-Line's new 2013 RAM 1500 True Scale body for Short Course Trucks is here! Pro-Line now gives you the option to convert your Slash® and SC10 Short Course Truck into a True Scale RAM Lifted Truck. This RAM body is perfect for making your friends jealous and giving your Truck a completely different look! Don't show up to the local bash spot or track with the same body as everyone else… Get your True-Scale 2013 RAM 1500 body from Pro-Line today!
This is sold as a clear and unpainted body. Image of the painted body is only to display details. No vehicle chassis is included with this product.
PRO342000 | 2013 Ram 1500 True Scale Clear Body for Slash® 2wd & Slash® 4x4 (with extended body mounts)
| Manufacturer # | 3420-00 |
| Product Length | 21.25" (540 mm) |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Clear |
| Scale | 1/10 |
| Wheelbase | 12.7" (323 mm) |
| Product Height | 6.15" (156 mm) |
| Product Width | 11.75" (298 mm) |
| SKU | PRO342000 |
| Barcode # | 675118161952 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |