Proline 1/10 Hole Shot T 2.0 M3 F/R 2.2in Off-Road Stadium Truck Tyres, 2pcs
SKU: PRO830302
$38.94 5% off RRP
or 4 payments of $8.31 with
Info
Description
This is a pair of Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires. Pro-Line's innovation team is proud to bring you the Hole Shot 3.0 front tire featuring the latest generation race tire carcass for maximum performance combined with longer-lasting waterproof closed cell foam included. The unique mini-pin Hole Shot design has remained virtually unchanged since it has already proven to provide the optimum level of traction in dusty, hard-packed, and grooved conditions. The Hole Shot 3.0 is the new must-have tire in everyone's racing arsenal, so get some today!
| Lab Certified Select Compounds Download the full tire compound chart |
||||
|
PRO829102 | Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M3 (Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
| Manufacturer # | 8291-02 |
| Insert Material | Closed Cell |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Watered |
| Wheel Position | Front |
| Vehicle Type | Buggy |
| Tire Tread | Hole Shot 3.0 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
| Compound / Hardness | Soft |
| Scale | 1/10 |
| Product Height | 3.35" (85 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M3 (Soft) |
Description
SpecificationsThis is a pair of Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires. Pro-Line's innovation team is proud to bring you the Hole Shot 3.0 front tire featuring the latest generation race tire carcass for maximum performance combined with longer-lasting waterproof closed cell foam included. The unique mini-pin Hole Shot design has remained virtually unchanged since it has already proven to provide the optimum level of traction in dusty, hard-packed, and grooved conditions. The Hole Shot 3.0 is the new must-have tire in everyone's racing arsenal, so get some today!
| Lab Certified Select Compounds Download the full tire compound chart |
||||
|
PRO829102 | Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M3 (Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
| Manufacturer # | 8291-02 |
| Insert Material | Closed Cell |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Watered |
| Wheel Position | Front |
| Vehicle Type | Buggy |
| Tire Tread | Hole Shot 3.0 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
| Compound / Hardness | Soft |
| Scale | 1/10 |
| Product Height | 3.35" (85 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M3 (Soft) |
This is a pair of Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires. Pro-Line's innovation team is proud to bring you the Hole Shot 3.0 front tire featuring the latest generation race tire carcass for maximum performance combined with longer-lasting waterproof closed cell foam included. The unique mini-pin Hole Shot design has remained virtually unchanged since it has already proven to provide the optimum level of traction in dusty, hard-packed, and grooved conditions. The Hole Shot 3.0 is the new must-have tire in everyone's racing arsenal, so get some today!
| Lab Certified Select Compounds Download the full tire compound chart |
||||
|
PRO829102 | Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M3 (Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
| Manufacturer # | 8291-02 |
| Insert Material | Closed Cell |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Watered |
| Wheel Position | Front |
| Vehicle Type | Buggy |
| Tire Tread | Hole Shot 3.0 |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
| Compound / Hardness | Soft |
| Scale | 1/10 |
| Product Height | 3.35" (85 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M3 (Soft) |
| SKU | PRO829102 |
| Barcode # | 675118177106 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0890kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |