Proline 1/10 Hole Shot 3.0 2.2 4WD M4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) - PR8291-03
or 4 payments of $4.12 with
Info
Description
Proline 1/10 Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam) - PR8291-03
Overview
This is a pair of Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires. Pro-Line's innovation team is proud to bring you the Hole Shot 3.0 front tire featuring the latest generation race tire carcass for maximum performance combined with longer-lasting waterproof closed cell foam included. The unique mini-pin Hole Shot design has remained virtually unchanged since it has already proven to provide the optimum level of traction in dusty, hard-packed, and grooved conditions. The Hole Shot 3.0 is the new must-have tire in everyone's racing arsenal, so get some today!
Product Details
PRO829103 | Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
In The Box
- (2) Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires
- (2) Closed Cell Foam
Features
- Latest Generation Race Tire Carcass for Unmatched Performance
- Iconic Hole Shot Style Small, Square-lug Technology Throughout Tire
- Long-Lasting Closed Cell Foam Included
- Outer Pins are Angled to Resist Catching Ruts
Fits On
- 2.2" 1:10 4WD Front Buggy Wheels
Product Specifications
| Manufacturer # | 8291-03 |
| Tire Tread | Hole Shot 3.0 |
| Vehicle Type | Buggy |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Watered |
| Wheel Position | Front |
| Compound / Hardness | Super Soft |
| Scale | 1/10 |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 3.35" (85 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M4 (Super Soft) |
Description
SpecificationsProline 1/10 Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam) - PR8291-03
Overview
This is a pair of Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires. Pro-Line's innovation team is proud to bring you the Hole Shot 3.0 front tire featuring the latest generation race tire carcass for maximum performance combined with longer-lasting waterproof closed cell foam included. The unique mini-pin Hole Shot design has remained virtually unchanged since it has already proven to provide the optimum level of traction in dusty, hard-packed, and grooved conditions. The Hole Shot 3.0 is the new must-have tire in everyone's racing arsenal, so get some today!
Product Details
PRO829103 | Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
In The Box
- (2) Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires
- (2) Closed Cell Foam
Features
- Latest Generation Race Tire Carcass for Unmatched Performance
- Iconic Hole Shot Style Small, Square-lug Technology Throughout Tire
- Long-Lasting Closed Cell Foam Included
- Outer Pins are Angled to Resist Catching Ruts
Fits On
- 2.2" 1:10 4WD Front Buggy Wheels
Product Specifications
| Manufacturer # | 8291-03 |
| Tire Tread | Hole Shot 3.0 |
| Vehicle Type | Buggy |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Watered |
| Wheel Position | Front |
| Compound / Hardness | Super Soft |
| Scale | 1/10 |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 3.35" (85 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M4 (Super Soft) |
Proline 1/10 Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam) - PR8291-03
Overview
This is a pair of Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires. Pro-Line's innovation team is proud to bring you the Hole Shot 3.0 front tire featuring the latest generation race tire carcass for maximum performance combined with longer-lasting waterproof closed cell foam included. The unique mini-pin Hole Shot design has remained virtually unchanged since it has already proven to provide the optimum level of traction in dusty, hard-packed, and grooved conditions. The Hole Shot 3.0 is the new must-have tire in everyone's racing arsenal, so get some today!
Product Details
PRO829103 | Hole Shot 3.0 2.2" 4WD M4 (Super Soft) Off-Road Buggy Front Tires (2) (with closed cell foam)
In The Box
- (2) Hole Shot 3.0 2.2" Buggy 4WD Front Tires
- (2) Closed Cell Foam
Features
- Latest Generation Race Tire Carcass for Unmatched Performance
- Iconic Hole Shot Style Small, Square-lug Technology Throughout Tire
- Long-Lasting Closed Cell Foam Included
- Outer Pins are Angled to Resist Catching Ruts
Fits On
- 2.2" 1:10 4WD Front Buggy Wheels
Product Specifications
| Manufacturer # | 8291-03 |
| Tire Tread | Hole Shot 3.0 |
| Vehicle Type | Buggy |
| Inner Tire / Outer Wheel Diameter | 2.2 in |
| Product Width | 1.26" (32 mm) |
| Package Type | Tires and Inserts |
| Tire Type | Off-Road |
| Track Surface | Race Hard Packed - Watered |
| Wheel Position | Front |
| Compound / Hardness | Super Soft |
| Scale | 1/10 |
| Insert Material | Closed Cell |
| Product Height | 3.35" (85 mm) |
| Quantity Option | 2 in a package |
| Tire Compound | M4 (Super Soft) |
| SKU | PR8291-03 |
| Barcode # | 675118177113 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock