Proline PowerStroke Shocks Rear Spring Assortment, PR6063-04
or 4 payments of $11.87 with
Info
Description
1/10 PowerStroke Shock Rear Spring Assortment: PRO606301 is compatible with PRO606300, PRO606301, PRO606302, PRO606303, PRO606305,
Product Details
Key Features
- Six Primary Springs (black/short)
- Six Secondary Springs (silver/long)
- Color coded stripes to identify rates
In The Box
- Primary Springs (6 pcs)
- Secondary Springs (6 pcs)
Overview:
Take your PowerStroke shocks to the next level with Pro-Line's Spring Assortment. Now you can adjust ride heights and dual-rate spring rates almost infinitely with these color coded springs. Kit comes with six primary (short) and six secondary (long) high quality springs with color coded stripes to reference rates.
Check out the Shocks 101 Video:
Fits:
- PowerStroke Shocks PRO606301 Rear
Product Specifications
| Manufacturer # | 6063-04 |
| Material | Steel |
| Scale | 1/10 |
| Part Type | Shocks & Shock Parts |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
Description
Specifications1/10 PowerStroke Shock Rear Spring Assortment: PRO606301 is compatible with PRO606300, PRO606301, PRO606302, PRO606303, PRO606305,
Product Details
Key Features
- Six Primary Springs (black/short)
- Six Secondary Springs (silver/long)
- Color coded stripes to identify rates
In The Box
- Primary Springs (6 pcs)
- Secondary Springs (6 pcs)
Overview:
Take your PowerStroke shocks to the next level with Pro-Line's Spring Assortment. Now you can adjust ride heights and dual-rate spring rates almost infinitely with these color coded springs. Kit comes with six primary (short) and six secondary (long) high quality springs with color coded stripes to reference rates.
Check out the Shocks 101 Video:
Fits:
- PowerStroke Shocks PRO606301 Rear
Product Specifications
| Manufacturer # | 6063-04 |
| Material | Steel |
| Scale | 1/10 |
| Part Type | Shocks & Shock Parts |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
1/10 PowerStroke Shock Rear Spring Assortment: PRO606301 is compatible with PRO606300, PRO606301, PRO606302, PRO606303, PRO606305,
Product Details
Key Features
- Six Primary Springs (black/short)
- Six Secondary Springs (silver/long)
- Color coded stripes to identify rates
In The Box
- Primary Springs (6 pcs)
- Secondary Springs (6 pcs)
Overview:
Take your PowerStroke shocks to the next level with Pro-Line's Spring Assortment. Now you can adjust ride heights and dual-rate spring rates almost infinitely with these color coded springs. Kit comes with six primary (short) and six secondary (long) high quality springs with color coded stripes to reference rates.
Check out the Shocks 101 Video:
Fits:
- PowerStroke Shocks PRO606301 Rear
Product Specifications
| Manufacturer # | 6063-04 |
| Material | Steel |
| Scale | 1/10 |
| Part Type | Shocks & Shock Parts |
| Vehicle Type | Short Course Truck |
| SKU | PRO606304 |
| Barcode # | 675118151465 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0910kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock