Hobbywing 30401116 Xerun V10 G3 Motor 5.0 540 Sensored Brushless Motor
SKU: HW30401116
$159.00 22% off RRP
or 4 payments of $39.38 with
Info
Description
Driven by International Racing Insights: Meet the Sonic 540-M4 Driver Edition!
The Sonic 540-M4 Driver Edition shares the technical prowess of its standard counterpart, but boasts the inclusion of the sought-after #27447 rotor. This rotor, known for its reduced strength, enhances throttle control and consistency, ultimately translating into improved race performance.
| Motor | |
|---|---|
| Motor Type: | Brushless |
| Can Length (mm): | 50.3 |
| Can Diameter (mm): | 35.9 |
| Shaft Diameter (mm): | 3.175 (1/8") |
| Turns: | 6 |
Description
SpecificationsDriven by International Racing Insights: Meet the Sonic 540-M4 Driver Edition!
The Sonic 540-M4 Driver Edition shares the technical prowess of its standard counterpart, but boasts the inclusion of the sought-after #27447 rotor. This rotor, known for its reduced strength, enhances throttle control and consistency, ultimately translating into improved race performance.
| Motor | |
|---|---|
| Motor Type: | Brushless |
| Can Length (mm): | 50.3 |
| Can Diameter (mm): | 35.9 |
| Shaft Diameter (mm): | 3.175 (1/8") |
| Turns: | 6 |
Driven by International Racing Insights: Meet the Sonic 540-M4 Driver Edition!
The Sonic 540-M4 Driver Edition shares the technical prowess of its standard counterpart, but boasts the inclusion of the sought-after #27447 rotor. This rotor, known for its reduced strength, enhances throttle control and consistency, ultimately translating into improved race performance.
| Motor | |
|---|---|
| Motor Type: | Brushless |
| Can Length (mm): | 50.3 |
| Can Diameter (mm): | 35.9 |
| Shaft Diameter (mm): | 3.175 (1/8") |
| Turns: | 6 |
| SKU | ASS27493 |
| Barcode # | 784695274938 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |