Savox SC-1251MG Low Profile Digital "High Speed" Metal Gear Servo - SAV-SC1251MG
SKU: SAV-SC1251MG
$90.10 25% off RRP
or 4 payments of $22.52 with
Info
Description
Savox's SC-1251MG Black Edition Low Profile Digital "High Speed" Metal Gear Servo features a sleek black aluminum center case with laser etched details, as well as a 70mm long heavy duty lead wire. The Savox SC-1251MG combines leading edge technology, with super high 12 bit (4096) resolution and Metal Gears. With it's low profile case, the SC-1251MG is ideal for most 1/10 onroad and 1/10 buggy applications, as well as aileron servos in gliders and airplanes that have thin wing profiles.
Description
SpecificationsSavox's SC-1251MG Black Edition Low Profile Digital "High Speed" Metal Gear Servo features a sleek black aluminum center case with laser etched details, as well as a 70mm long heavy duty lead wire. The Savox SC-1251MG combines leading edge technology, with super high 12 bit (4096) resolution and Metal Gears. With it's low profile case, the SC-1251MG is ideal for most 1/10 onroad and 1/10 buggy applications, as well as aileron servos in gliders and airplanes that have thin wing profiles.
Savox's SC-1251MG Black Edition Low Profile Digital "High Speed" Metal Gear Servo features a sleek black aluminum center case with laser etched details, as well as a 70mm long heavy duty lead wire. The Savox SC-1251MG combines leading edge technology, with super high 12 bit (4096) resolution and Metal Gears. With it's low profile case, the SC-1251MG is ideal for most 1/10 onroad and 1/10 buggy applications, as well as aileron servos in gliders and airplanes that have thin wing profiles.
| SKU | sav-be-sc1251mg |
| Barcode # | 4710006993201 |
| Brand | SAVOX |
| Shipping Weight | 0.1080kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |